Trwa ładowanie...
d1ml80i
d1ml80i
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Były prezydent Izraela Icchak Nawon zmarł w wieku 94 lat

Icchak Nawon, który był piątym prezydentem Izraela, zmarł w sobotę w wieku lat 94 - poinformowała jego rodzina. Ten izraelski polityk pochodzenia sefardyjskiego urodził się w Jerozolimie, gdzie jego rodzina mieszkała ponad 300 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1ml80i

Nawon był w latach 1952-63 sekretarzem politycznym premiera Ben Guriona - współtwórcy Izraela. Od roku 1968 działał w Izraelskiej Partii Pracy. Był też przewodniczącym parlamentu (Knesetu).

W latach 1978-83 sprawował urząd prezydenta. Następnie przez dłuższy czas był ministrem edukacji. Karierę polityczną zakończył w roku 1992 i zajął się pisaniem. Jest autorem wielu prac z zakresu historii kultury i folkloru sefardyjskiego. Był też dramaturgiem. (Nawon studiował na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie kulturę islamu, literaturę hebrajską i arabską).

Szef centrolewicowej Izraelskiej Partii Pracy Isaak Herzog wspomina Nawona jako członka pokolenia założycielskiego Izraela, które, jak się wyraził, "budowało nasz narodowy dom własnymi rękami". Lider centrowej Jest Przyszłość (Jesz Atid) Jair Lapid powiedział, że obecnie bardzo brakuje jego umiarkowania i szacunku dla innych.

d1ml80i

Podziel się opinią

Share

d1ml80i

d1ml80i
Więcej tematów