Trwa ładowanie...
d13wo81
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili gubernatorem Odessy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mianował gubernatorem obwodu odeskiego, na południu kraju, byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Poroszenko nadał mu przed nominacją ukraińskie obywatelstwo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Micheil Saakaszwili
Micheil Saakaszwili (AFP, Fot: VASILY MAXIMOV)
d13wo81

Ukraiński przywódca oświadczył, że oczekuje, iż pod rządami Saakaszwilego zmiany w obwodzie odeskim będą widoczne w ciągu jednego roku. Podkreślił, że region ten odgrywa ważną rolę w zachowaniu integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

- Ale nie mniej ważnym wyzwaniem jest walka z korupcją, niesprawiedliwością, niezreformowaną gospodarką, walka o realną decentralizację i budowę tego, o co ludzie walczyli podczas rewolucji godności na Majdanie - mówił Poroszenko.

Komentatorzy: sensacyjna decyzja Petro Poroszenki

d13wo81

Komentatorzy uznali decyzję o mianowaniu Saakaszwilego za sensacyjną i przypuszczają, że jego zadaniem będzie przekształcenie obwodu odeskiego we wzorzec reform dla innych regionów. Były prezydent Gruzji miałby także doprowadzić do ograniczenia wpływów, które posiada w tym obwodzie skonfliktowany z Poroszenką oligarcha Ihor Kołomojski. Pojawiają się nawet głosy, że Gruzin objął obwód odeski, by pokazać tam swą efektywność, a następnie zostać premierem Ukrainy.

Kandydaturę Saakaszwilego na szefa administracji obwodowej w Odessie wysunął rząd, jednak była to odpowiedź na inicjatywę prezydenta.

Pogłoski o mianowaniu Saakaszwilego potwierdził wiceszef administracji prezydenckiej Wałerij Czały. Wskazał, że rząd przedstawia swoje propozycje, a decyzja należy do głowy państwa. Na pytanie, czy w jego ocenie Poroszenko podpisze odpowiedni dekret, Czały odrzekł, że gdyby spytano go jako analityka, a nie jako przedstawiciela administracji, to oceniłby prawdopodobieństwo na 99 procent.

Sam Saakaszwili na swoim profilu na Facebooku zamieścił wpis, w którym zapewnił o swej sympatii dla Odessy. Były prezydent Gruzji kieruje międzynarodową radą konsultacyjną ds. reform stworzoną przy urzędzie prezydenta Ukrainy.

d13wo81

W Gruzji prokuratura generalna postawiła Saakaszwilemu latem 2014 roku zarzuty nadużycia władzy. Dotyczą one m.in. rozpędzenia protestów antyrządowych w 2007 roku.

Nagranie zaciętych walk na wschodniej Ukrainie dostało się do sieci

d13wo81

Podziel się opinią

Share

d13wo81

d13wo81
Więcej tematów