Były premier Izraela: Netanjahu przeżywa załamanie nerwowe
Izraelski premier Benjamin Netanjahu jest w stanie "załamania nerwowego", ponieważ nie zapewnił narodowi bezpieczeństwa podczas morderczych ataków Hamasu 7 października - powiedział w wywiadzie z portalem Politico były premier Izraela Ehud Olmert.
- Netanjahu upadł. Jest rozbity emocjonalnie, to nie ulega wątpliwości - powiedział Olmert w wywiadzie.
- Każda minuta pełnienia funkcji premiera przez niego stanowi zagrożenie dla Izraela. Mówię całkowicie poważnie. Jestem pewien, że Amerykanie rozumieją, że jest on w złym stanie - dodał Olmert, który stał na czele izraelskiego rządu w latach 2006-2009 jako przewodniczący liberalnej partii Kadima.
Zdaniem Olmerta priorytetem Tel Awiwu powinno być wynegocjowanie ostatecznego porozumienia w Gazie po zakończeniu konfliktu - w tym wznowienie rozmów w sprawie utworzenia państwa palestyńskiego - a nie powrót do pełnej kontroli wojskowej nad Gazą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Izrael odpalił Iron Beam. Najskuteczniejsza broń na świecie w akcji
"Powrót do sytuacji sprzed 2005 roku"
Za przykład nieodpowiedniego podejścia Netanjahu Olmert podaje strategiczny plan utrzymania kontroli bezpieczeństwa nad powojenną Strefą Gazy, o którym premier wspomniał w poniedziałkowej rozmowie ze stacją ABC. Olmert ostrzegł, że takie posunięcie w praktyce oznaczałoby powrót do sytuacji sprzed 2005 roku, kiedy Izrael sprawował władzę wojskową nad terytorium przybrzeżnym.
- Nadzór nad bezpieczeństwem Gazy nie leży w interesie Izraela - powiedział Olmert. - W naszym interesie jest możliwość obrony w inny sposób niż przed atakiem z 7 października. Ale znowu kontrolować Gazę? Nie - podkreślił były premier Izraela.
Olmert ostrzegł także, że zachodnim sojusznikom Izraela powoli kończy się cierpliwość do Netanjahu i jego ministrów, którzy nie są w stanie nakreślić realistycznego planu dotyczącego tego, kto będzie rządził Gazą po usunięciu Hamasu. Jednocześnie były premier obwinia izraelski gabinet wojenny za brak trzeźwej oceny sytuacji.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski