Trwa ładowanie...
d1aqabj

Były premier Gruzji Wano Merabiszwili skazany na pięć lat więzienia

Sąd miejski w Kutaisi skazał na pięć lat więzienia byłego premiera Gruzji Wano Merabisziwilego za nadużycia finansowe i nadużycie uprawnień służbowych, w tym za tworzenie fikcyjnych miejsc pracy dla stronników swojej partii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wano Merabiszwili
Wano Merabiszwili (AFP, Fot: Irakli Gedenidze)
d1aqabj

Drugi oskarżony w tej samej sprawie, były minister zdrowia i pracy Zurab Cziaberaszwili, został skazany na grzywnę w wysokości 50 tys. lari (ok. 28 tys. dolarów).

Gruzińska media piszą, że wyrok na Merabiszwilego został orzeczony z uwzględnieniem założeń ogłoszonej w ubiegłym roku amnestii.

Były premier i zarazem były szef MSW Gruzji został zatrzymany pod koniec maja 2013 roku. Był kolejnym wysokiej rangi przedstawicielem poprzedniej ekipy rządzącej aresztowanym pod zarzutem korupcji i nadużycia władzy.

d1aqabj

Merabiszwilego, bliskiego współpracownika ówczesnego prezydenta Micheila Saakaszwilego i sekretarza generalnego prezydenckiej partii Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN), pozostawiono w areszcie. Zatrzymanego razem z nim Cziaberaszwilego wypuszczono za kaucją.

Żaden z podsądnych nie przyznał się do winy. Merabiszwili twierdzi, że jest ofiarą politycznego prześladowania ze strony obecnych władz i że sąd ugiął się pod ich presją.

Obrona zapowiedziała zaskarżenie wyroku.

d1aqabj

Podziel się opinią

Share
d1aqabj
d1aqabj
Więcej tematów