Trwa ładowanie...

Były minister zdrowia Czech skazany na 8,5 roku więzienia za korupcję

Były czeski minister zdrowia i wpływowy niegdyś socjaldemokrata David Rath został skazany przez sąd w Pradze na 8,5 roku więzienia za korupcję, oszustwa przy przetargach publicznych i sprzeniewierzenie funduszy unijnych. Sąd orzekł również karę konfiskaty mienia na sumę ok. 22 mln koron (814 tys. euro).
Share
Były minister zdrowia Czech skazany na 8,5 roku więzienia za korupcję
Źródło: PAP/EPA, Fot: Michal Krumphanzl
d2z9rgc

49-letni obecnie Rath, który od początku utrzymywał, że proces miał charakter polityczny, odwołał się od wyroku - informuje AFP. Do czasu rozpatrzenia apelacji Rath pozostanie na wolności - twierdzi Reuters.

- Wyrok jest sprzeczny z zaprezentowanymi dowodami (...) Pomija świadków, biegłych i rzeczywistość - powiedział dziennikarzom Rath. - Wykorzystam wszystkie możliwości, na jakie zezwalają ramy prawne, żeby unieważnić wyrok - dodał.

Aresztowanie w maju 2012 roku tego wpływowego niegdyś polityka, byłego wojewody kraju środkowoczeskiego, który w latach 2005-2006 pełnił funkcję ministra zdrowia, wywołało w Czechach duże poruszenie. Zatrzymano go w domu, bezpośrednio po przyjęciu łapówki w kwocie 7 mln koron (259 tys. euro). W toku dalszego śledztwa odnaleziono jeszcze zdeponowane przez Ratha w dwóch schowkach 37 mln koron (1,36 mln euro) w gotówce.

d2z9rgc

Podziel się opinią

Share
d2z9rgc
d2z9rgc
Więcej tematów