Trwa ładowanie...
d2idi0w
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
sławomir nowak

Były minister transportu Sławomir Nowak przyjął obywatelstwo Ukrainy

• Sławomir Nowak przyjął obywatelstwo Ukrainy
• Były minister transportu w ub. tygodniu został pełniącym obowiązki szefa Ukrawtodoru
• Ukraińskie prawo nie pozwala na posiadanie drugiego obywatelstwa
• Minister Wołodymyr Omelan: będą procedury i sądzę, że rozwiążemy ten problem
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były minister transportu Sławomir Nowak przyjął obywatelstwo Ukrainy
(PAP, Fot: Leszek Szymański)
d2idi0w

Były polski minister transportu Sławomir Nowak, który w ub. tygodniu został pełniącym obowiązki szefa Ukrawtodoru, państwowej agencji drogowej Ukrainy, potwierdził, że przyjął obywatelstwo tego kraju. Ukraińskie prawo nie pozwala na posiadanie drugiego obywatelstwa.

O nabyciu przez Nowaka obywatelstwa ukraińskiego poinformował Wołodymyr Omelan, minister infrastruktury Ukrainy, który przedstawił go zespołowi Ukrawtodoru. - Pan Nowak jest fachowcem, którego potrzebuje Ukraina; otrzymał obywatelstwo Ukrainy i mam nadzieję, że współpraca między Polską i Ukrainą będzie się tylko pogłębiała - powiedział Omelan dziennikarzom.

Proszony o wyjaśnienie, czy nabywając obywatelstwo Ukrainy, bez zrzeczenia się obywatelstwa Polski, Nowak nie łamie ukraińskiego prawa, Omelan odpowiedział: "Będą procedury i sądzę, że rozwiążemy ten problem".

d2idi0w

Sam Nowak nie chciał rozmawiać z prasą, przyznał jednak, iż informacje o przyjęciu obywatelstwa ukraińskiego są prawdziwe. "Jestem również z tego powodu bardzo dumny". Na pytanie, czy zrzekł się polskiego obywatelstwa odpowiedział: "Nie, oczywiście nie".

Cudzoziemcy, którzy wcześniej zajmowali na Ukrainie stanowiska ministerialne i urzędowe, zrzekali się swych wcześniejszych obywatelstw. Uczyniła to m.in. Maria Gajdar, obywatelka Rosji, która była zastępcą szefa administracji obwodowej w Odessie, byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwili. Ten ostatni po uzyskaniu obywatelstwa Ukrainy stracił obywatelstwo gruzińskie.

Omelan o Nowaku: jego nominacja pozwoli tej firmie na podwyższenie jakości pracy

Przedstawiając Nowaka pracownikom Ukrawtodoru, minister Omelan wyraził nadzieję, że jego nominacja pozwoli tej firmie na podwyższenie jakości pracy. Nowak "jest nie tylko nieprzeciętnym politykiem, ale i doświadczonym urzędnikiem, który doskonale rozumie, że powinniśmy dojść do wzorców europejskich i jestem przekonany, że to mu się uda" - podkreślił Omelan.

d2idi0w

Nowak oświadczył, że podjął się zadania kierowania ukraińską dyrekcją drogową, gdyż wierzy, że może doprowadzić do poprawy stanu dróg Ukrainy. - Nie jestem czarodziejem i nie oczekujcie ode mnie cudów. Dróg nie da się zbudować z dnia na dzień. Należy reformować system i uczynić go przejrzystym. Drogi są w bardzo złym stanie. Potrzebuję czasu, ale jeśli Bóg pozwoli to sobie z tym poradzimy - mówił.

Premier Wołodymyr Hrojsman wręczył Nowakowi nominację na p.o. prezesa Ukrawtodoru w zeszłym tygodniu.

W latach 2011-2013 Nowak był ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie Donalda Tuska. W 2013 roku podał się do dymisji w związku z wątpliwościami dotyczącymi jego oświadczenia majątkowego, do którego - jako minister - nie wpisał wartego ponad 10 tys. złotych zegarka.

Nowak został skazany w 2014 r. przez stołeczny sąd na 20 tys. zł grzywny za zatajenie posiadania zegarka w pięciu oświadczeniach majątkowych. Zrzekł się wtedy mandatu posła i odszedł z polityki. Sąd odwoławczy w maju 2015 r. zmienił ten wyrok, umarzając warunkowo postępowanie karne wobec Nowaka; orzekł, że b. poseł ma zapłacić 5 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym.

d2idi0w

Sławomir Nowak urodził się 11 grudnia 1974 r. w Gdańsku. Ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Gdańskim oraz zarządzanie w Wyższej Szkole Morskiej.

Nowak jest kolejnym Polakiem kierującym ważnym przedsiębiorstwem państwowym na Ukrainie. Od kwietnia dyrektorem generalnym ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia jest były prezes PKP Cargo Wojciech Balczun.

d2idi0w

Podziel się opinią

Share

d2idi0w

d2idi0w
Więcej tematów