Były działacz Porozumienia Centrum o swej "Osobistej historii PC"
Przesłaniem mojej książki jest to, że
koalicja PO-PiS może jeszcze dojść do skutku, ale chcę także
pokazać źródła sporów i napięć między politykami obecnej prawicy -
tak o swojej najnowszej książce "Osobista historia PC" mówi jej
autor, były działacz Porozumienia Centrum, Andrzej Anusz.
Zdaniem Anusza, bez spojrzenia wstecz, nie da się zrozumieć ostatnich wydarzeń na scenie politycznej. Wiele konfliktów, napięć, które obserwujemy dziś na scenie politycznej, między różnymi ugrupowaniami, czy poszczególnymi politykami ma swoje źródła w początku lat 90. - mówił w czasie promocji książki Anusz.
Były poseł PC, a także Akcji Wyborczej Solidarność uważa, że w ten sposób można wytłumaczyć m.in. dzisiejsze relacje premiera Jarosława Kaczyńskiego i szefa PO Donalda Tuska oraz to, dlaczego po wyborach 2005 roku nie powstała koalicja Platformy i PiS. Anusz przypomniał, że na początku dzisiejsi liderzy PO, w ramach Kongresu Liberalno-Demokratycznego współtworzyli PC, o czym - jak zaznaczył - mało kto dziś pamięta.
Według Anusza, koalicja PO-PiS może jeszcze dojść do skutku, pod warunkiem, że Platforma na tyle zbliży się do SLD, iż realna stanie się współpraca rządowa między tymi ugrupowaniami. Jarosław Kaczyński, widząc że PO może wejść w układ władzy z SLD, prawdopodobnie zdecyduje się na stworzenie koalicji PO-PiS - uważa były polityk PC.
Anusz widzi ponadto analogię między relacjami Jarosława Kaczyńskiego z btłym premierem Janem Olszewskim, a stosunkami dzisiejszego szefa rządu z byłym premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem. Były polityk PC przypomniał po promocji, że Kaczyński nie zdecydował się na odsunięcie od władzy Olszewskiego, jednak - jak ocenił - wydarzenia początku lat 90. wywarły wpływ na dzisiejszego premiera.
To, że Olszewski utworzył później swoje środowisko polityczne, spowodowało moim zdaniem, że dziś, kiedy Kazimierz Marcinkiewicz próbował się usamodzielnić, Kaczyński natychmiast to przeciął - ocenił Anusz.
Jego zdaniem, relacje między dzisiejszym premierem a Olszewskim nie były łatwe. Jarosław Kaczyński bardzo często odwołuje się do rządu Olszewskiego, a ja w swej książce pokazuję, że relacje między ówczesnym prezesem (Porozumienia Centrum) Kaczyńskim a premierem (Olszewskim) były bardzo skomplikowane. Doszło nawet do tego, że w marcu 1992 roku PC prawie już wyszło z koalicji, która popierała rząd Olszewskiego - wspomina Anusz.
Były polityk PC i AWS, dziś bezpartyjny, w swej książce dużo pisze także o byłym prezydencie Lechu Wałęsie i jego relacjach z Jarosławem Kaczyńskim, a także o inwigilacji prawicy (m.in. PC) w pierwszej połowie lat 90. przez Urząd Ochrony Państwa.
W ocenie Anusza, jego książka, mimo, iż wydarzenia z początku lat 90. opisuje w sposób subiektywny, ma "pewien walor poznawczy" i jest w pewnym sensie pracą historyczną. W książce znalazło się wiele fotografii oraz kopii dokumentów, takich jak np. fragmenty statutu PC. Anusz dołączył do swej książki także film Andrzeja Ryszarda Alwara i Krzysztofa Wojciechowskiego z demonstracji w pierwszą rocznicę obalenia rządu Olszewskiego (4 czerwca 1993 r.).