Trwa ładowanie...
d2cx8bo
d2cx8bo

Było im zimno, więc przykryli się... radioaktywnym kocem

Koc skażony promieniotwórczym pierwiastkiem tor znaleźli funkcjonariusze Straży Granicznej podczas kontroli samochodu osobowego na przejściu w Korczowej w woj. podkarpackim. Koc służył pasażerom do okrywania się w trakcie podróży.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2cx8bo

Jak poinformowała rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor, dawka promieniowania wynosiła 3 uSv/h i była 42 razy wyższa niż wynosi norma.

- Samochodem podróżowali Ukrainiec i Rumunka. Oboje oświadczyli, że koc został zakupiony w miejscu ich stałego pobytu, czyli w Czechach, około czerech lat temu. Od tego czasu służył im w domu, jako przedmiot codziennego użytku - dodała Pikor.

Rzeczniczka podkreśliła, że koc został przekazany do Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki. Wykonane zostały tam badania, które potwierdziły jego wysokie skażenie.

d2cx8bo

Pikor zaznaczyła, że na wszystkich przejściach granicznych prowadzona jest kontrola chemiczno-radiometryczna (ekologiczna) zarówno osób jak i towarów.

- Kontrola przeprowadzana jest w sposób ciągły, przy wykorzystaniu stacjonarnych urządzeń do kontroli skażeń pojazdów i osób (tzw. bramek radiometrycznych) oraz przenośnych, indywidualnych przyrządów sygnalizacyjnych i dozymetrycznych. Dzięki temu wychwytywane są wszystkie próby wwozu na terytorium kraju materiałów promieniotwórczych i jądrowych - powiedziała Pikor.

Bramki radiometryczne oraz przenośne urządzenia obsługiwane są przez funkcjonariuszy, którzy zostali przeszkoleni w Instytucie Energii Atomowej w Świerku.

W ubiegłym roku na podkarpackich przejściach granicznych odnotowano trzy poważniejsze zdarzenia związane z radioaktywnością. Wykryto m.in. próbę wniesienia przez piesze przejście graniczne w Medyce dwóch zegarów lotniczych, które pokryte były promieniotwórczą farbą.

d2cx8bo

Podziel się opinią

Share

d2cx8bo

d2cx8bo
d2cx8bo
Więcej tematów