Bydgoski IPN sprawdza, ile pomników do rozbiórki
Bydgoski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczął przegląd nazw ulic i pomników w całym regionie. Chodzi o sprawdzenie, ile jest jeszcze pozostałości po epoce PRL-u. Jak mówi Krystyna Trepczyńska, naczelnik bydgoskiego oddziału IPN, najpierw sprawdzona zostanie Bydgoszcz i teren byłego wojewodztwa bydgoskiego. Jeśli wykryte zostaną pomniki czy ulice upamiętniające poprzednią epokę, IPN będzie występował do władz miasta o zmianę nazwy lub rozbiórkę.
08.05.2007 19:30
Ewa Starosta, przewodnicząca zespołu do spraw nazewnictwa przy radzie miasta w Bydgoszczy uważa, że niewiele jest do zrobienia w tej sprawie. Jej zdaniem dekomunizacja odbyła się już w roku 1990, po pierwszych wolnych wyborach. Przyznaje jednak, że ulica Armii Ludowej nadal przecina ulice Bora-Komorowskiego i generała Okulickiego. Środowiska akowskie uważają to za policzek wymierzony ich komendantom.
Kontrowersje wzbudzają także ulice Przodowników Pracy i Planu sześcioletniego. Raport przygotowany przez IPN poznamy za kilka miesięcy. Koordynatorem ogólnopolskiego programu jest IPN w Krakowie.