Polska"Bycie posłem oznacza wygodne życie"

"Bycie posłem oznacza wygodne życie"

Jedynie co trzeci Polak (32%) uważa, że bycie posłem to ciężka i wyczerpująca praca; prawie połowa (48%) jest przekonana, że działalność parlamentarzysty wiąże się z lekkim i wygodnym życiem - wynika z sondażu CBOS. 20% nie ma zdania na ten temat.

"Bycie posłem oznacza wygodne życie"
Źródło zdjęć: © AFP

Nieco lepiej wypada ocena kompetencji osób, które zostają członkami parlamentu. Niemal taki sam odsetek stanowią respondenci przekonani, iż żeby zostać posłem należy posiadać specjalne umiejętności (45%), jak też ci, którzy twierdzą, że praca posła nie wymaga specjalnych umiejętności i praktycznie każdy mógłby ją wykonywać (46%). 9% nie miało zdania w tej sprawie.

Jak podkreśla CBOS, w ciągu ostatnich 14 lat opinie o działalności posłów i ich kompetencjach wyraźnie się pogorszyły.

Na początku lat 90. ponad połowa badanych (56%) była przekonana o znacznym wysiłku, jaki posłowie wkładają w swoją działalność, a niemal 3/4 (71%) nie wyobrażało sobie w Sejmie osób nie posiadających specjalnych umiejętności do tego, by sprawować mandat poselski.

Przekonanie, że działalność posła to ciężka i wyczerpująca praca, najczęściej wyrażają wyborcy PO (40%). Natomiast osoby, które nie wzięły udziału w ostatnich wyborach, a także ci, którzy poparli w nich PiS, częściej niż pozostali twierdzą, że praca w Sejmie wiąże się z lekkim i wygodnym życiem (odpowiednio: 53 i 56%).

O tym, że praca posła wymaga specjalnych umiejętności, przekonany jest głównie elektorat PSL (63%), natomiast opinię, że każdy może zostać posłem, stosunkowo najczęściej wyrażają wyborcy PiS i LiD (po 51%).

42% badanych uważa, że motywacjami skłaniającymi polityków do ubiegania się o mandat poselski jest przede wszystkim chęć wzbogacenia się oraz posiadania władzy (37%).

Dopiero na trzecim miejscu znalazła się chęć zrealizowania programu swojej partii (28%), a na czwartym miejscu - na równi z zamiłowaniem do wygodnego, łatwego i przyjemnego życia - potrzeba zrobienia czegoś dobrego dla innych (23%).

Stosunkowo rzadziej, zdaniem respondentów, dążenie do uzyskania miejsca w parlamencie podyktowane jest żądzą sławy i popularności (20% wskazań).

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 10-15 listopada br. na 863- osobowej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)