PolskaBurze z gradem - prognoza pogody na 25 i 26 maja

Burze z gradem - prognoza pogody na 25 i 26 maja

Jak informuje IMGW, Europa północna i południowo-zachodnia znajdują się w zasięgu wyżów. Pozostałe obszary kontynentu są pod wpływem układów niskiego ciśnienia. Polska jest w obszarze podwyższonego ciśnienia, w zasięgu ułożonego południkowo nad centralną i wschodnią częścią kraju, falującego frontu atmosferycznego. Na wschód od granicy frontu zalegać będzie jeszcze powietrze pochodzenia zwrotnikowego, na zachód - chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1003 hPa i będzie powoli rosło.

Burze z gradem - prognoza pogody na 25 i 26 maja
Źródło zdjęć: © WP.PL | Internauta Olivies

25.05.2014 | aktual.: 25.05.2014 11:00

Niedziela

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu i burze, w których może spaść do 40 mm deszczu. Lokalnie grad. Temperatura maksymalna od 19-22 st. C na wybrzeżu, 23-24 st. C na Pomorzu i krańcach zachodnich do 25 st. C w centrum, oraz do 27-29 st. C na krańcach wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny lub północno-zachodni. W rejonach burz porywy wiatru do 75 km/h.

W nocy z niedzieli na poniedziałek na północnym zachodzie zachmurzenie umiarkowane i bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z przelotnymi opadami deszczu, miejscami burze, w których może spaść do 20 mm deszczu. W dolinach sudeckich i na Pomorzu miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 9-13 st. C w północno-zachodniej połowie do 12-16 st. C na pozostałym obszarze. Wiatr we wschodniej połowie słaby z kierunków wschodnich, w zachodniej słaby i umiarkowany z kierunków północnych. W rejonach burz porywy wiatru do 65 km/h.

Poniedziałek

W poniedziałek na wybrzeżu i Pomorzu zachmurzenie małe i umiarkowane i bezopadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami, w których może spaść miejscami do 20 mm deszczu. Lokalnie grad. Temperatura maksymalna od 19-22 st. C na wybrzeżu i Podhalu, 23-24 st. C nas Pomorzu zachodnim i Przedgórzu Sudeckim do 29 st. C na krańcach wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, na Pomorzu i wybrzeżu okresami dość silny z kierunków wschodnich. W rejonach burz porywy wiatru do 65 km/h.

Warszawa

W Warszawie w niedzielę zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz. Burzom może towarzyszyć opad gradu. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 40 mm. Temperatura maksymalna 27 st. C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu, a początkowo możliwe jeszcze zanikające burze. Prognozowana suma opadów w burzach do 20 mm. Temperatura minimalna 16 st. C. Wiatr słaby, północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu i burze. Możliwy opad gradu. Prognozowana suma opadów podczas burz do 20 mm. Temperatura maksymalna 28 st. C. Wiatr słaby, północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Straty po burzach na zachodzie kraju

Noc minęła spokojnie, ale strażacy na Śląsku Opolskim, Ziemi Łódzkiej i na Kujawach mieli sporo pracy w związku z burzami, które wczoraj przeszły nad zachodnią Polską. Burze pojawiły się również nad Polską centralną.

Na Dolnym śląsku strażacy interweniowali ponad 100 razy, odpompowując wodę z podtopionych domów i piwnic, usuwając połamane drzewa i zabezpieczając uszkodzone dachy. Najmocniej ucierpiały okolice Legnicy i Złotoryi.

W Biegoszowie zalanych zostało osiem gospodarstw. Woda zerwała most i uszkodziła nawierzchnię lokalnych dróg w tej miejscowości. Liczne podtopienia niżej położonych budynków odnotowano też w Golance Dolnej, Grzybianach i Złotnikach koło Legnicy. W Ścinawce Średniej koło Nowej Rudy, po intensywnych opadach, zawalił się dach łącznika między budynkami. Nikt nie ucierpiał.

Gwałtowne ulewy, które przeszły wczoraj nad Wielkopolską, wyrządziły sporo szkód. Od godzin popołudniowych wielkopolscy strażacy odnotowali ponad 420 zdarzeń związanych z opadami deszczu i silnymi wiatrami. Najwięcej na południu regionu.

W sumie wichury w Wielkopolsce spowodowały oberwanie 48 dachów i elementów budynków. Były też 34 przypadki uszkodzonych linii energetycznych. Mimo to - prócz krótkich problemów w okolicach Pleszewa - nigdzie nie ma kłopotów z dostarczeniem prądu do domów. Na szczęście też nigdzie nie była konieczna ewakuacja mieszkańców.

W województwie opolskim gwałtownym burzom towarzyszył intensywny deszcz, który w powiecie nyskim spowodował liczne podtopienia budynków i piwnic. Powalił też drzewa. W Jarnołtówku wiatr zerwał dach z budynku mieszkalnego. Silne porywy wiatru uszkodziły linie energetyczne w rejonach Nysy, gdzie przez pewien czas około 1100 odbiorców bez prądu. Awarie linii przesyłowych zanotowano tyeż w okolicach Kluczborka.

W województwie lubuskim gwałtowne burze z gradem spowodowały straty w rolnictwie. W wyniku uszkodzenia linii energetycznych ok 230 odbiorców nie miało prądu.

W województwie łódzkim burze spowodowały pożar budynku i zerwały dach. Wiatr połamał wiele drzew.

W województwie pomorskim po krótkotrwałych ulewnych deszczach Państwowa Staż Pożarna interweniowała sto razy. Większość zdarzeń miała miejsce na terenie powiatów kartuskiego i wejherowskiego. Chodziło głównie o odpompowywanie wody z zalanych piwnic na posesjach i w budynkach.

Wielkopolska

Ponad 420 razy interweniowali wielkopolscy strażacy po burzy, która ostatniej doby przeszła nad regionem - poinformował w niedzielę rzecznik prasowy wielkopolskiej straży Sławomir Brandt.

Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce w powiecie pleszewskim i ostrowskim.

Jak poinformował Brandt, w wyniku burzy uszkodzonych zostało 150 dachów oraz 30 linii energetycznych. Doszło do licznych podtopień budynków, przerw w dostawie prądu. Strażacy byli proszeni o pomoc w pompowaniu wody oraz usuwaniu połamanych drzew.

- Do groźnej sytuacji doszło w Powidzu. Dostaliśmy kilka zgłoszeń o zaginięciu dwóch statków na jeziorze, ale na szczęście udało się je odnaleźć. Żadna osobna nie ucierpiała - powiedział Brandt.

Dodał jednocześnie, że w powiecie słupeckim w wyniku silnego podmuchu wiatru dachował samochód osobowy. Jedna poszkodowana osoba trafiła do szpitala.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)