ycipk-43wzp9
Burze piaskowe w całej Polsce. Uwaga na drogach! Są już wypadki

Burze piaskowe w całej Polsce. Uwaga na drogach! Są już wypadki

To jeszcze nie jest pył znad Sahary. Kierowcy muszą być jednak gotowi na nagły spadek widoczności z powodu piasku. Jego drobiny z pól podnosi silny wiatr, wywołując lokalne burze piaskowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-43wzp9

Burzę piaskową pod Elblągiem nagrał reporter WP. Jak relacjonował, momentami widoczność była zerowa. Podobne warunki czekają na kierowców, którzy jadą autostradą A1 w okolicach Torunia, ale również drogami Mazowsza.

"Burza piaskowa na remontowanej trasie S17 od Zakrętu do Kołbieli, a nawet do Garwolina. Momentami nie widać nic na 5 metrów" - pisze nasz czytelnik, pan Krystian przez platformę dziejesie.wp.pl

ycipk-43wzp9

Przez słabą widoczność na drodze krajowej nr 60 pod Warszawą zderzyły się dwie ciężarówki - podaje RMF FM.

Kilkaset metrów dalej w wypadku trzech aut ranna została 60-latka.

Policja
Podziel się
ycipk-43wzp9

Niestety synoptycy nie mają dobrych informacji. Wiać będzie coraz silniej i to w całym kraju.

Lokalnie porywy mogą sięgać 40-65 km/h, a po południu ponad 75 km/h - ostrzegają w prognozie dla Wirtualnej Polski eksperci z biura Cumulus.

Burza piaskowa. Uwaga w całej Polsce - także w środę

To oznacza, że burze piaskowe mogą utrudniać jazdę także w innych regionach, gdzie w ostatnich godzinach nie spadł deszcz. Podobnie będzie w środę. Do południa porywy mogą sięgać jeszcze do 60 km/h - później zaczną słabnąć.

ycipk-43wzp9

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim.

Od rana strażacy w północnej i środkowej Polsce strażacy wyjeżdżali usuwać powalone drzewa blokujące drogi i chodniki. Były też wezwania do zerwanych poszyć dachowych na Mazowszu i Kujawach. Wichura spowodowała również awarie sieci energetycznej. Jak podaje pomorska.pl, najwięcej domów bez prądu jest w okolicach Inowrocławia.

Burza piaskowa pod Nidzicą/WP
Podziel się

Burza piaskowa: co robić?

ycipk-43wzp9

- Kiedy tylko zobaczymy, że widoczność spada, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i zwolnić, ale jednocześnie zwrócić uwagę na inne samochody za nami. Taka burza przypomina zamieć śnieżną, ale może występować na niewielkim odcinku trasy - mówi nam kom. Izabela Niedźwiedzka-Pardela z policji warmińsko-mazurskiej.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Piasek, który sprawia tyle kłopotów kierowcom, nie jest jeszcze zapowiadanym pyłem znad Sahary. To drobinki luźnej i wysuszonej wierzchniej warstwy gleby z przydrożnych pól. Silny wiatr związany jest z kolei ze znaczną różnicą ciśnienia atmosferycznego między wyżem znad Białorusi a niżem znad Niemiec.

ycipk-43wzp9

W środę nad Polskę dotrze pył z burzy piaskowej znad Sahary. Można się spodziewać, że pustynne piaski spadną wraz z deszczem, barwiąc nasze ulice, chodniki i samochody na żółto lub pomarańczowo.

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-43wzp9

ycipk-43wzp9
ycipk-43wzp9