Trwa ładowanie...
dkrb7m3
Burze piaskowe w całej Polsce. Uwaga na drogach! Są już wypadki

Burze piaskowe w całej Polsce. Uwaga na drogach! Są już wypadki

To jeszcze nie jest pył znad Sahary. Kierowcy muszą być jednak gotowi na nagły spadek widoczności z powodu piasku. Jego drobiny z pól podnosi silny wiatr, wywołując lokalne burze piaskowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dkrb7m3

Burzę piaskową pod Elblągiem nagrał reporter WP. Jak relacjonował, momentami widoczność była zerowa. Podobne warunki czekają na kierowców, którzy jadą autostradą A1 w okolicach Torunia, ale również drogami Mazowsza.

"Burza piaskowa na remontowanej trasie S17 od Zakrętu do Kołbieli, a nawet do Garwolina. Momentami nie widać nic na 5 metrów" - pisze nasz czytelnik, pan Krystian przez platformę dziejesie.wp.pl

dkrb7m3

Przez słabą widoczność na drodze krajowej nr 60 pod Warszawą zderzyły się dwie ciężarówki - podaje RMF FM.

Kilkaset metrów dalej w wypadku trzech aut ranna została 60-latka.

   Policja
(Policja)

Niestety synoptycy nie mają dobrych informacji. Wiać będzie coraz silniej i to w całym kraju.

dkrb7m3

Lokalnie porywy mogą sięgać 40-65 km/h, a po południu ponad 75 km/h - ostrzegają w prognozie dla Wirtualnej Polski eksperci z biura Cumulus.

Burza piaskowa. Uwaga w całej Polsce - także w środę

To oznacza, że burze piaskowe mogą utrudniać jazdę także w innych regionach, gdzie w ostatnich godzinach nie spadł deszcz. Podobnie będzie w środę. Do południa porywy mogą sięgać jeszcze do 60 km/h - później zaczną słabnąć.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim.

dkrb7m3

Od rana strażacy w północnej i środkowej Polsce strażacy wyjeżdżali usuwać powalone drzewa blokujące drogi i chodniki. Były też wezwania do zerwanych poszyć dachowych na Mazowszu i Kujawach. Wichura spowodowała również awarie sieci energetycznej. Jak podaje pomorska.pl, najwięcej domów bez prądu jest w okolicach Inowrocławia.

   Burza piaskowa pod Nidzicą/WP
(Burza piaskowa pod Nidzicą/WP)

Burza piaskowa: co robić?

- Kiedy tylko zobaczymy, że widoczność spada, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i zwolnić, ale jednocześnie zwrócić uwagę na inne samochody za nami. Taka burza przypomina zamieć śnieżną, ale może występować na niewielkim odcinku trasy - mówi nam kom. Izabela Niedźwiedzka-Pardela z policji warmińsko-mazurskiej.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dkrb7m3

Piasek, który sprawia tyle kłopotów kierowcom, nie jest jeszcze zapowiadanym pyłem znad Sahary. To drobinki luźnej i wysuszonej wierzchniej warstwy gleby z przydrożnych pól. Silny wiatr związany jest z kolei ze znaczną różnicą ciśnienia atmosferycznego między wyżem znad Białorusi a niżem znad Niemiec.

W środę nad Polskę dotrze pył z burzy piaskowej znad Sahary. Można się spodziewać, że pustynne piaski spadną wraz z deszczem, barwiąc nasze ulice, chodniki i samochody na żółto lub pomarańczowo.

dkrb7m3

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dkrb7m3

Podziel się opinią

Share
dkrb7m3
dkrb7m3
Więcej tematów