Trwa ładowanie...

Burza wokół religii w szkołach. Słupsk ujawnia zarobki katechetów

Wynagrodzenie 46,9 tys. zł tygodniowo otrzymują katecheci nauczający religii w szkołach w Słupsku - podaje tamtejszy Urząd Miasta. W tym mieście, podobnie jak w wielu innych, trwa dyskusja o ograniczeniu zajęć z religii.

Burza wokół religii w szkołach. Słupsk ujawnia zarobki katechetówŹródło: East News, fot: PIOTR SAWECKI/REPORTER
d1mfsuf
d1mfsuf

Wniosek o udostępnienie informacji o kosztach nauczania religii oraz informacji o tym, kto płaci za te zajęcia, złożył jeden z mieszkańców miasta. - Czy wzorem samorządu Warszawy zamierzacie wystąpić do Kurii o zgodę, aby w szkołach, gdzie jest zbyt ciasno, mogły się odbywać nie dwie lekcje religii tygodniowo, a jedna? Jak dzieci i młodzież uczęszczają na zajęcia religii w publicznych szkołach? - dopytywał.

Z odpowiedzi wynika, że 50 katechetów (świeckich i duchownych) w Słupsku otrzymuje około 2 mln zł rocznie (46,9 tys. zł tygodniowo). Koszty te pokrywa subwencja z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Teoretycznie nauczycieli religii obowiązują te same zasady wynagradzania, co ich świeckich kolegów. Reguluje to m.in. Karta Nauczyciela. Z informacji urzędu wynika, że słupscy katecheci (opłacani z budżetu) na tle innych nauczycieli (opłacanych przez samorząd) są dobrze wynagradzani. Pensja katechety to około 3700 zł brutto miesięcznie. To blisko średniej krajowej dla nauczyciela mianowanego, czyli osoby z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym, na przedostatnim stopniu zawodowego awansu.

d1mfsuf

Dodajmy, że z powodu niskich wynagrodzeń minimalnych nauczyciele grożą ogólnopolskim strajkiem.

Zobacz także: Kluzik-Rostkowska o minister Zalewskiej. Bezlitosna opinia

Problem z religią

To jeden z wątków obecnej burzy opinii w sprawie lekcji religii w szkołach. Wcześniej temat był gorąco komentowany, kiedy przez media przetoczyła się informacja o kosztach zajęć z religii. W skali kraju to 1,35 mld zł.

- Większość dyrektorów szkół uważa, że istnieje uzasadniona konieczność zmniejszenia tygodniowego wymiaru zajęć religii z dwóch do jednej godziny tygodniowo - mówi WP Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. - Wynika to z dużej liczby zajęć szkolnych w ramach planów nauczania, zwiększenia liczby klas po przekształceniu szkół oraz podwójnym naborem uczniów do szkół ponadpodstawowych - dodaje.

d1mfsuf

Podobna dyskusja trwa już w Warszawie. Wojująca z Kościołem radna Agata Diduszko-Zyglewska złożyła interpelację w sprawie zmiany organizacji katechezy w szkołach. - Organizowanie w szkołach nieobowiązkowych lekcji religii katolickiej w środku planu zajęć obowiązkowych jest zwyczajnym utrudnianiem dzieciom efektywnej nauki - pisze na łamach "Krytyki Politycznej". Według niej szkoły są tak przepełnione, że brakuje sal na zajęcia obowiązkowe. Opisuje szkołę, w której lekcje fizyki mają się odbywać się 7 rano w przypadkowej sali, podczas gdy dla religii zawsze znajduje się klasa.

Mniej religii? To biskup wydaje zgodę

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska odpowiedziała jej, że dyrektorzy szkół w przypadku trudnych warunków organizacyjnych i lokalowych mają możliwość zwrócenia się do obu warszawskich diecezji o wyrażenie zgody na realizację lekcji religii tylko raz w tygodniu. WP dowiaduje się, że dyrektorzy szkół w Słupsku mają zwrócić się do swojego biskupa o zmniejszenie liczby zajęć z religii.

Takie głosy urzędników nie podobają się katolickim mediom. "Nasz Dziennik" pisze już o rozpoczęciu wojny z religią w szkołach. Jak wynika z informacji urzędu w Słupsku, frekwencja na religii nie jest już tak wysoka jak to przedstawia Kościół. W kilku szkołach podstawowych uczęszcza na nią około 80-90 proc dzieci, ale już w średnich zainteresowanie zajęciami spada do 50 procent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1mfsuf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mfsuf
Więcej tematów