Trwa ładowanie...
d20ze7b

Burza wokół posła Nowoczesnej Piotra Misiło. Protestował o wolne media, a sam sądził się z dziennikarzem

Wrócił temat jednej z najgłośniejszych spraw sądowych przeciwko dziennikarzowi w III RP. Chodzi o posła Nowoczesnej ze Szczecina Piotra Misiło, który dekadę temu sądził się z dziennikarzem "Wieści Polickich" Andrzejem Markiem. W obronie Marka w 2004 r. grupa przedstawicieli mediów z całej Polski zamykała się w klatce przed Sejmem. Tymczasem internet obiegło zdjęcie, na którym Misiło z kartką #wolnemedia stoi przed kamerą w parlamentarnym proteście przeciwko ograniczaniu dostępu dziennikarzy do Sejmu.

d20ze7b
d20ze7b

Temat wywołała środowa publikacja "Gazety Polskiej Codziennie" o tytule "Obrońca mediów z Nowoczesnej doprowadził do skazania dziennikarza". Następnie podjęły go inne media, m.in. Radio Szczecin. O co chodzi?

Andrzej Marek z "Wieści Polickich" wykazywał przed laty niejasne - jego zdaniem - powiązania Misiło na styku lokalnej polityki i biznesu, kiedy ten pełnił funkcję naczelnika Wydziału Promocji Urzędu Gminy w Policach. W artykule "Promocja kombinatorstwa" zarzucił mu nadużywanie stanowiska.

Misiło wytoczył sprawę karną dziennikarzowi. W 2003 r. Sąd Rejonowy w Szczecinie skazał dziennikarza na trzy miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata i nakazał mu opublikowanie przeprosin. Wyrok ten podtrzymał szczeciński sąd okręgowy.

d20ze7b

Marek nie dostosował się do tego nakazu, więc Sąd Rejonowy w Szczecinie zarządził wykonanie kary pozbawienia wolności. Od tego postanowienia dziennikarz wniósł kasację do Sądu Najwyższego, która jednak została oddalona.

Ostatecznie sprawa została zakończona w czerwcu 2007 r., kiedy Andrzeja Marka ułaskawił prezydent Lech Kaczyński.

Europejski Trybunał Praw Człowieka z kolei nakazał Polsce wypłacenie skazanemu dziennikarzowi 1,5 tys. euro zadośćuczynienia.

Co na to poseł Nowoczesnej? - Wszyscy mnie później przeprosili mówiąc, że nie mieli racji. Zarówno pan Najsztub, pani Monika Olejnik, jak i wielu innych dziennikarzy. Zachęcam do zapoznania się z orzeczeniem sądu najwyższego wraz z uzasadnieniem. Nie mylmy wolności prasy, mediów, z kłamaniem - oznajmił w rozmowie z Radiem Szczecin.

d20ze7b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20ze7b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj