ŚwiatBurza nad islamskimi burkami. Będą kolejne zakazy?

Burza nad islamskimi burkami. Będą kolejne zakazy?

Zakaz ich noszenia już wprowadziły Belgia i Francja, zastanawia się nad nim Hiszpania, odrzuca Wielka Brytania. Burki - tradycyjne zasłony twarzy noszone przez muzułmanki - wywołały ostatnio międzynarodową dyskusję o prawach człowieka.

Burza nad islamskimi burkami. Będą kolejne zakazy?
Źródło zdjęć: © AFP | Shah Marai

20.07.2010 | aktual.: 21.07.2010 10:53

Noszenie burek od kwietnia jest zabronione w Belgii. W ubiegłym tygodniu zakazała ich Francja. Dziś lub jutro decyzję w tej sprawie podejmie również Hiszpania.

Niecały tydzień po wprowadzeniu ograniczeń przez Paryż, hiszpański minister sprawiedliwości Francisco Caamano Domínguez ogłosił, że rząd w Madrycie także opowiada się za zakazem noszenia burek w budynkach użyteczności publicznej. Według niego takie zasłony "ledwie zgodne są z ludzką godnością", a poza tym utrudniają rozpoznanie i identyfikowanie danej osoby.

Domínguez zapowiada, że przygotowywana jest już ustawa dotycząca spraw religijnych. Będzie ona szczególnie restrykcyjna właśnie wobec noszenia całkowitych zasłon islamskich, które - jego zdaniem - poniżają kobiety. Czy takie zmiany faktycznie zostaną wprowadzone, trudno na razie przewidzieć. Sami Hiszpanie nie są w tej sprawie zgodni.

Mansur Escudero, Rzecznik Islamskiej Komisji Hiszpanii, przyznał co prawda, że nie ma religijnego uzasadnienia dla noszenia burek, zaznaczył jednak, że proponowane przez europejskie rządy ograniczenia są przesadzone. - Noszenie burek nie godzi w moralne standardy i nikogo nie obraża, a ustanawianie prawa przeciwko tej tradycji podkopuje prawa obywatelskie - mówi Escudero.

Jeśli mimo wszystko rząd swoje stanowisko przeforsuje, najpóźniej jutro wprowadzony zostanie w Hiszpanii pierwszy tego rodzaju zakaz o zasięgu ogólnokrajowym. Na razie bowiem noszenia burek i nikabów w budynkach miejskich zabroniło na swoim terenie tylko kilka miast katalońskich i Barcelona.

Prawo czy ograniczenie?

Burka to rodzaj nieprzezroczystego nakrycia głowy noszonego przez muzułmanki. Zasłania ono całą głowę, niewielkie otwory zostawia tylko wokół oczu. Według tradycji muzułmańskiej kobiety mają zakładać je, by okazać swoją skromność i niechęć do bycia ocenianą na podstawie wyglądu.

Zdaniem muzułmanek mieszkających w krajach islamskich oraz w demokratycznych krajach Europy zasłanianie twarzy jest ich obowiązkiem. Tyle że nie zgadzają się z tym rządy niektórych państw, a także obrońcy praw człowieka uznający takie zasłanianie głowy za naruszenie godności i wolności osobistej kobiet oraz sposób na izolowanie ich od życia społecznego. W Holandii na przykład część szkół zabroniła uczennicom noszenia burek, argumentując, że komunikacja niewerbalna jest niezbędna do nauki i poprawnych relacji między młodymi ludźmi. W Nowej Zelandii kobiety nie mogą mieć na sobie burki, gdy składają zeznania w sądzie.

We Włoszech - zgodnie z prawem antyterrorystycznym - ukrywanie twarzy w miejscu publicznym jest zabronione od 1975 r. Jak dotąd Francja i Belgia wprowadziły oficjalny zakaz noszenia burek i innych muzułmańskich zasłon we wszystkich miejscach publicznych.

Polecamy w wydaniu internetowym: www.polskatimes.pl

Zobacz także
Komentarze (181)