Bunt Węgrów. Mówią Holendrowi stanowcze "nie"
Budapeszt nie poprze kandydatury premiera Holandii Marka Ruttego na stanowisko sekretarza generalnego NATO. Sprzeciw Węgier zakomunikował we wtorek szef MSZ kraju Peter Szijjarto.
- Byłoby bardzo dziwne, gdyby węgierski rząd poparł kandydaturę takiej osoby - powiedział polityk przypominając, że Rutte w przeszłości "chciał rzucić Węgry na kolana".
Obecny sekretarz generalny NATO, Norweg Jens Stoltenberg, ma ustąpić z końcem września 2024 roku. Jego następca zostanie zapewne wybrany na szczycie Sojuszu, zaplanowanym na 9-11 lipca w Waszyngtonie.
Rutte może liczyć obecnie na poparcie większości z 31 państw NATO, w tym USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkie manewry NATO w Polsce. Moment przeprawy przez Wisłę
Sekretarze generalni NATO są mianowani zgodnie - lub przynajmniej przy braku sprzeciwu - przez państwa członkowskie. Po przystąpieniu Szwecji do Sojuszu będą to 32 kraje.
Prezydent podpisał ratyfikację przystąpienia Szwecji do NATO
Nowy prezydent Węgier Tamas Sulyok podpisał we wtorek ustawę o ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO, którą tydzień wcześniej przegłosował węgierski parlament.
Była to pierwsza decyzja nowego prezydenta, który we wtorek rozpoczął swoje urzędowanie. Zastąpił na stanowisku Katalin Novak, która odeszła w atmosferze skandalu po ułaskawieniu osoby skazanej za tuszowanie pedofilii.
Szwedzki wniosek czekał w Zgromadzeniu Narodowym na głosowanie od lipca 2022 roku. Parlament wyraził zgodę na przystąpienie Szwecji do NATO w poniedziałek 26 lutego; za akcesją głosowało 188 posłów w 198-osobowej izbie.
W sobotę na stronie parlamentu Węgier opublikowano pismo do biura prezydenta z protokołem dotyczącym akcesji Szwecji do NATO. Na dokumencie widniało już nazwisko Sulyoka, choć teoretycznie ratyfikację mógł podpisać pełniący obowiązki prezydenta Laszlo Kover, przewodniczący parlamentu.