Bunt Węgrów. Mówią Holendrowi stanowcze "nie"

Budapeszt nie poprze kandydatury premiera Holandii Marka Ruttego na stanowisko sekretarza generalnego NATO. Sprzeciw Węgier zakomunikował we wtorek szef MSZ kraju Peter Szijjarto.

Mark Rutte
Mark Rutte
Źródło zdjęć: © GETTY | Anadolu
oprac. TWA

- Byłoby bardzo dziwne, gdyby węgierski rząd poparł kandydaturę takiej osoby - powiedział polityk przypominając, że Rutte w przeszłości "chciał rzucić Węgry na kolana".

Obecny sekretarz generalny NATO, Norweg Jens Stoltenberg, ma ustąpić z końcem września 2024 roku. Jego następca zostanie zapewne wybrany na szczycie Sojuszu, zaplanowanym na 9-11 lipca w Waszyngtonie.

Rutte może liczyć obecnie na poparcie większości z 31 państw NATO, w tym USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sekretarze generalni NATO są mianowani zgodnie - lub przynajmniej przy braku sprzeciwu - przez państwa członkowskie. Po przystąpieniu Szwecji do Sojuszu będą to 32 kraje.

Prezydent podpisał ratyfikację przystąpienia Szwecji do NATO

Nowy prezydent Węgier Tamas Sulyok podpisał we wtorek ustawę o ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO, którą tydzień wcześniej przegłosował węgierski parlament.

Była to pierwsza decyzja nowego prezydenta, który we wtorek rozpoczął swoje urzędowanie. Zastąpił na stanowisku Katalin Novak, która odeszła w atmosferze skandalu po ułaskawieniu osoby skazanej za tuszowanie pedofilii.

Szwedzki wniosek czekał w Zgromadzeniu Narodowym na głosowanie od lipca 2022 roku. Parlament wyraził zgodę na przystąpienie Szwecji do NATO w poniedziałek 26 lutego; za akcesją głosowało 188 posłów w 198-osobowej izbie.

W sobotę na stronie parlamentu Węgier opublikowano pismo do biura prezydenta z protokołem dotyczącym akcesji Szwecji do NATO. Na dokumencie widniało już nazwisko Sulyoka, choć teoretycznie ratyfikację mógł podpisać pełniący obowiązki prezydenta Laszlo Kover, przewodniczący parlamentu.

Źródło artykułu:PAP
węgryholandianato
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (654)