Trwa ładowanie...

Nieudany szturm na Pawliwkę. Pokazali nagranie [RELACJA NA ŻYWO]

Poniedziałek to 257. dzień rosyjskiej inwazji. Ukraińska armia opublikowała w sieci nagranie z nieudanego ataku wojsk Putina na miejscowość Pawliwka koło Wuhłedaru w obwodzie donieckim. W wyniku niewłaściwie przeprowadzonego natarcia życie miało stracić wielu żołnierzy Federacji Rosyjskiej. W Zaporożu Rosjanie ostrzelali wzajemnie swoje oddziały. Kanał 24 podaje, że stracie dwóch rosyjskich grup, które nie miały wzajemnej łączności trwało kilka godzin. W bratobójczym starciu zginęło co najmniej 20 Rosjan, a kolejne 33 osoby zostały ranne. Żołnierze Putina mieli być pod wpływem alkoholu i narkotyków. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Porażka Rosjan pod Pawliwką. Pokazali nagraniePorażka Rosjan pod Pawliwką. Pokazali nagranieŹródło: Twitter
d2rme78
d2rme78



Trwa łączenie
21:47, 07.11.2022

Kolejne zdjęcia z pożaru kadłuba statku w porcie w Astrachaniu pojawiają się w sieci. 

21:41, 07.11.2022

W rosyjskim porcie w Astrachaniu płonie statek. Na miejscu pracują strażacy i służby ratownicze.


Nie wiadomo co było przyczyną pożaru i czy są ofiary.

21:32, 07.11.2022

Ukraińcy to policzyli. Tyle godzin trwały naloty w październiku w poszczególnych regionach kraju. 

21:19, 07.11.2022

Litwa wysyła do ukrainy generatory prądotwórcze. 


13 takich urządzeń już dotarło w najbardziej potrzebujące miejsca, do których działania niezbędna jest energia elektryczna.

21:07, 07.11.2022

Przerwy w dostawach energii elektrycznej w Kijowie. Po licznych atakach wojsk rosyjskich na infrastrukturę energetyczną w stolicy Ukainy występują przerwy w dostawach prądu.

20:58, 07.11.2022

Rosyjska inwazja na Ukrainę i będący jej efektem wzrost cen energii nie są powodem do powolnego działania w sprawie zmian klimatu, lecz do ich przyspieszenia - przekonywał w poniedziałek na szczycie COP27 w Szarm el-Szejk w Egipcie brytyjski premier Rishi Sunak.


W swoim pierwszym zagranicznym wystąpieniu w roli premiera Sunak przywołał słowa zmarłej we wrześniu królowej Elżbiety II, skierowane przed rokiem do uczestników szczytu COP26 w Glasgow, że "kiedy narody łączą się we wspólnej sprawie, zawsze jest miejsce na nadzieję".


"Wierzę, że w Glasgow znaleźliśmy miejsce na nadzieję. Mając ostatnią szansę na stworzenie planu, który ograniczyłby wzrost temperatury na świecie do 1,5 stopnia, złożyliśmy obietnice, aby utrzymać ten cel w zasięgu ręki. A dziś pytanie brzmi: czy potrafimy przywołać zbiorową wolę, by to zrealizować? Wierzę, że tak" - mówił Sunak.


PAP
20:43, 07.11.2022

Koszty prac szacowane są na 500 mln euro. W zbiórkę środków na budowę zaangażowany jest międzynarodowy port lotniczy Lipsk/Halle w Niemczech, gdzie tymczasowo siedzibę ma Antonow.


Transportowiec An-225 Mrija, wyprodukowany w drugiej połowie lat 80. przez zakłady lotnicze Antonowa w Kijowie, był największym i najcięższym samolotem świata. Jego wysokość, sięgająca ponad 18 metrów, niemal odpowiadała wysokości sześciokondygnacyjnego budynku. Maszyna została zniszczona 27 lutego podczas ataku rosyjskich wojsk na lotnisko w Hostomlu pod Kijowem.


Materiały prasowe
20:42, 07.11.2022

W utajnionym miejscu budowany jest nowy największy samolot świata Mrija - poinformował w poniedziałek dyrerktor generalny ukraińskiego koncernu Antonow Jewhen Hawryłow. Maszyna będzie zawierać części samolotu zniszczonego przez rosyjskie wojsko.


"Prace prowadzone są w utajnionym miejscu. Drugi An-225 będzie posiadał zarówno nowe elementy, jak i części samolotu, który został zniszczony" - powiedział Hawryłow, cytowany w poniedziałek przez RBK-Ukraina.


Według niego nowa Mrija jest już gotowa w 30 procentach.


YouTube
20:34, 07.11.2022

W poniedziałek po południu armia rosyjska uderzyła na Marganiec i Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim. Są zniszczenia, ale nie ma infomacji o ofiarach.

20:26, 07.11.2022

W sieci pojawia się coraz więcej zdjęć ze zniszczonego przez Rosjan Bachmutu. 

 

Wojska Putina od kilku miesięcy bezskutecznie próbują zdobyć miasto. 

20:19, 07.11.2022

Ukraińcy atakują skutecznie. Lotnicy uderzyli precyzyjnie.


"Trafiono sześć obszarów koncentracji siły uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także trzy stanowiska wrogich systemów obrony powietrznej. Jednostki obrony powietrznej zestrzeliły wrogi samolot Su-25" - informują ukraińskie służby.

19:58, 07.11.2022

Kolejne rosyjskie pociski spadły na cele cywilne. Tym razem z ziemią został zrównany ośmiopiętrowy blok w mieście Łyman w obowdzie donieckim.

19:50, 07.11.2022

Ukraina rozpoczęła budowę nowego samolotu "Mrija". Nowy "An-225" jest gotowy w 30 procentach - przekazał Jewhen Hawryłow, dyrektor generalny przedsiębiorstwa "Antonow". 


Był to największy i najcięższy samolot, jaki kiedykolwiek wzniósł się w powietrze oraz stanowił prawdziwą dumą ukraińskiego lotnictwa.  

19:37, 07.11.2022

Kolejny, dziewiąty pakiet sankcji UE na Rosję ma podobno dotyczyć technologii  jądrowych; szefowie dyplomacji kilku państw członkowskich już zasygnalizowali swoje poparcie dla niego, ale dla Węgier jest to "czerwona linia" - oświadczył w wywiadzie dla Radia Kossuth minister  spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.


Szijjarto po raz kolejny podkreślił, że Budapeszt nie zaakceptuje unijnych sankcji, które zagrażają węgierskiemu interesowi narodowemu, w tym jego bezpieczeństwu energetycznemu. "Już przy wzmiankach o dziewiątym pakiecie sankcji nastąpił kolejny wzrost cen gazu na rynkach światowych" – dodał polityk w niedzielnym wywiadzie.


Szef węgierskiej dyplomacji podkreślił, że obecnie elektrownia jądrowa w Paksu zapewnia jedną trzecią energii elektrycznej na Węgrzech. Z kolei budowane przez Rosjan bloki zredukują wysokość rachunków za prąd, dlatego nowe sankcje są sprzeczne z interesami Węgier - dodał.

GETTY
19:25, 07.11.2022

Władze USA i NATO uważają, że Ukraina może rozpocząć negocjacje z Rosją po tym, jak obrońcy tego kraju uwolnią okupowany przez wojska rosyjskie Chersoń - podaje "La Repubblica". Wcześniej Rosja zaczęła ewakuację ludności cywilnej i okupacyjnych władz z tymczasowo zajętych ukraińskich regionów. 

19:18, 07.11.2022

Mieszkańcy są wzywani do wyjazdu na lewy brzeg Dniepru. Ostrzega się ich też, że w ciągu doby ogłoszona będzie godzina policyjna.


"Jest to wysoce prawdopodobne, że w najbliższych dniach przeprowadzone zostaną prowokacyjne ostrzały osiedli mieszkaniowych, by oskarżyć o to ukraińskie siły obrony" - dodaje HUR. Nie wyklucza też przybycia na prawy brzeg Dniepru kolejnych rosyjskich sił.


19:15, 07.11.2022

Rosyjskie siły przygotowują prowokacyjne ostrzały osiedli mieszkaniowych w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, by oskarżyć o nie Siły Zbrojne Ukrainy - podaje w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy.


Mieszkańcy okupowanej części obwodu chersońskiego korzystający z usług rosyjskich operatorów otrzymują SMS-y, w których są informowani o rzekomym zamiarze przeprowadzenia zmasowanego artyleryjskiego ostrzału infrastruktury cywilnej przez ukraińskie siły - pisze wywiad.


18:58, 07.11.2022

W Kijowie nie ma światła od 6 do 8 godzin dziennie. Miejscowi już sie przyzwyczaili i dostosowali swoje harmonogramy do przerw w dostawie prądu. W salach gimnastycznych zajęcia odbywają się przy świecach. Koncerty przy świecach również nie należą do rzadkości.


Miejscowi mówią - zniesiemy wszystko, żeby nigdy nie mieszkać w Rosji - pisze na Twitterze Ołeksij Honczarenko. 


18:41, 07.11.2022

Rosyjskie władze okupacyjne w obwodzie chersońskim tworzą warunki nieznośne do życia, by zmusić mieszkańców tego regionu na południu Ukrainy do wyjazdu - podaje w poniedziałek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.


Sztab przekazuje, że siły rosyjskie nadal pod przymusem wywożą mieszkańców z zajętej części obwodu chersońskiego do Rosji. Z ośrodka opiekuńczego dla osób z zaburzeniami psychicznymi w miejscowości Dnipriany wywieziono około 100 chorych dzieci.


Do przymusowej "ewakuacji" do obwodu moskiewskiego przygotowywane są też dzieci i pracownicy domu dziecka w Oleszkach. Z miasta Kachowka wywieziono mieszkańców domu spokojnej starości. Na terytorium ośrodka siły okupacyjne rozlokowały swój skład osobowy.


18:23, 07.11.2022

Rosjanie usuwają zrabowane mienie i przygotowują prowokacyjny ostrzał cywilnych osiedli w obwodzie chersońskim - informuje Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

18:07, 07.11.2022

Władze Czuwaszji obiecały zmobilizowanym po 50 tysięcy rubli - to dużo mniej, niż obiecał Putin, który kilka dni temu podpisał dekret o wypłacaniu po prawie 200 tysięcy. 


Władze zapowiedziały też, że rodziny zmobilizowanych będą mieć zakaz wysyłania żołnierzom alkoholu w paczkach.

17:50, 07.11.2022

Porażka Rosjan. Nieudany szturm na Pawliwkę.


Żołnierze 72. Brygady Zmechanizowanej Ukrainy pokazali nagranie z nieudanego ataku armii rosyjskiej na miejscowość Pawliwka koło Wuhłedaru. W wyniku nieudanego natarcia życie miało stracić wielu Rosjan. 

17:32, 07.11.2022

W Rydze rozpoczęło się spotkanie wysokich rangą dowódców NATO, których kwatery i podlegające im siły znajdują się na północno-wschodniej flance Sojuszu - podała w poniedziałek agencja LETA. Rozmowy dotyczą zdolności obrony "każdego centymetra terytorium" NATO.


Spotkanie w łotewskiej stolicy potrwa do środy. Zgromadzeni mają rozmawiać o natowskich zdolnościach odpierania różnego rodzaju ataków.


Konferencji przewodniczy gen. Juergen-Joachim von Sandrart, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO z kwaterą główną w Szczecinie.


Dowództwo Korpusu odpowiada za działania NATO w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce.


17:15, 07.11.2022

Koncerty dla rosyjskich żołnierzy.


Tak bawią się przed "wysłaniem na rzeź". NEXTA publikuje wspólnie śpiewy ROsjan przed wysłaniem na front w Ukrainie. 

16:53, 07.11.2022

Warunkiem negocjacji z Rosją jest wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy - informuje Mychajło Podolak.


"Musimy zrozumieć: Ukraina nigdy nie odmówiła negocjacji. Nasze stanowisko negocjacyjne jest znane i otwarte. Po pierwsze: Rosja wycofuje wojska z Ukrainy. Dalej - wszystko inne. Czy Putin jest gotowy? Oczywiście, że nie. Dlatego jesteśmy konstruktywni w naszej ocenie: będziemy rozmawiać z następnym przywódcą Federacji Rosyjskiej" - napisał na Twitterze doradca szefa gabinetu prezydenta Zełenskiego.


16:36, 07.11.2022

Jak zaznaczono, to dar o szczególnej wymowie symbolicznej, bo "Irpień to nie tylko jedno z pierwszych męczeńskich miast, zaatakowanych podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale także dlatego, że podobne kawałki min, które wyciągane są z ciał żołnierzy, cywilów i dzieci, są widocznym znakiem zniszczenia i śmierci, jakie codziennie przynosi wojna".


Papież zachęcił arcybiskupa Szewczuka i jego duszpasterzy do "ewangelicznej służby w bliskości z cierpiącym narodem, ciemiężonym przez strach i przemoc zbrojną" - głosi nota. Zaznaczono w niej, że Franciszek ponowił zapewnienie o zaangażowaniu Stolicy Apostolskiej na rzecz zakończenia agresji i nadejścia pokoju.


Przytoczone zostały słowa papieża o tym, że zaangażowanie to polega też na krzewieniu solidarności z narodem ukraińskim, a także na wspieraniu wysiłków na rzecz pokoju.


Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2rme78
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2rme78
Więcej tematów