Trwa ładowanie...
du0cp4a

Bunt sędziów? "Iustitia": powinni odmawiać rzecznikom dyscyplinarnym

"Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Michał Lasota i Przemysław Radzik w sposób bezprawny wszczynają postępowania, gdyż pomijają właściwych rzeczników w sądach" - uważają członkowie zarządu stowarzyszenia sędziów "Iustitia". W swoim stanowisku apelują do sędziów w całej Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Iustitia: sędziowie powinni odmawiać udziału w postępowaniach rzeczników dyscyplinarnych
Iustitia: sędziowie powinni odmawiać udziału w postępowaniach rzeczników dyscyplinarnych (Iustitia)
du0cp4a

"Poddajemy pod rozwagę sędziów, by do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE odmawiali udziału w postępowaniach dyscyplinarnych prowadzonych przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów i jego zastępców" - piszą sędziowie z "Iustitii" w stanowisku przesłanym Wirtualnej Polsce.

Członkowie zarządu stowarzyszenia stwierdzają, że zgodnie z przepisami rzecznik Piotr Schab i jego zastępcy Michał Lasota i Przemysław Radzik mają prawo wszczynać postępowania dyscyplinarne jedynie wobec sędziów sądów apelacyjnych oraz prezesów sądów okręgowych.

- Postępowania wobec innych sędziów mogą wszczynać jedynie zastępcy rzecznika w poszczególnych sądach, a nie Schab, Radzik i Lasota - mówi nam sędzia Dorota Zabłudowska z "Iustitii".

du0cp4a

Zobacz także: Wybory parlamentarne 2019. Morawiecki zostanie ministrem finansów?

Wskazuje też, że od początku swojej działalności rzecznik i jego zastępcy wszczęli szereg takich postępowań. - W większości przypadków dotyczyły sędziów, którzy otwarcie sprzeciwiali się niekonstytucyjnym zmianom w wymiarze sprawiedliwości - zauważa sędzia Zabłudowska.

Zdaniem zarządu "Iustitii" takie działanie może naruszać przepisy Kodeksu karnego i Prawo o ustroju sądów powszechnych.

du0cp4a

"Nie dają rękojmi rzetelności"

W stanowisku zarządu sędziowskiego stowarzyszenia zaznaczono, że według doniesień medialnych zastępcy rzecznika dyscyplinarnego "mieli uczestniczyć w hejterskiej grupie Kasta, mającej na celu dyskredytację sędziów sprzeciwiających się niekonstytucyjnym zmianom w wymiarze sprawiedliwości".

"W związku z tym nie dają rękojmi rzetelnego i obiektywnego prowadzenia postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów" - ocenia zarząd Iustiti.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

du0cp4a

Podziel się opinią

Share

du0cp4a

du0cp4a
Więcej tematów