Trwa ładowanie...
d3rh0y2
31-01-2004 14:05

Bumar chce sprawdzić wiarygodność oferty konkurenta

Bumar poprosi organizatora przetargu, czyli tymczasowe władze Iraku, o złożenie stosownych wyjaśnień i sprawdzenie wiarygodności oferty amerykańskiej firmy NOUR, która wygrała przetarg na wyposażenie 27 batalionów armii irackiej - poinformowała rzeczniczka prasowa Bumaru, Roma Sarzyńska.

d3rh0y2
d3rh0y2

W piątek wieczorem Sarzyńska poinformowała, że Bumar przegrał przetarg na dostawę uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla armii irackiej. W sobotę Sarzyńska powiedziała, że zwycięzcą przetargu jest amerykańska firma NOUR.

Zdaniem Sarzyńskiej, oferta NOUR jest nierealnie tania. "Być może mają podwykonawców z krajów tańszych niż Polska" - powiedziała Sarzyńska. Według sobotniej "Rzeczpospolitej", oferta NOUR kosztuje 327 mln USD, podczas gdy Bumar swoją wycenił na 554 mln USD.

Rzecznika Bumaru ocenia, że na wygraniu przetargu przez konsorcjum Bumaru skorzystałoby około 200 firm. Większość z nich to firmy polskie, choć były też firmy amerykańskie, kanadyjskie i bułgarskie.

_ "Zapytanie ofertowe było bardzo szczegółowe, łącznie z pytaniem, jakimi nićmi mają być szyte mundury i myśmy w pełni na to zapytanie odpowiedzieli"_ - powiedziała Sarzyńska.

d3rh0y2

Oferta obejmowała pełne umundurowanie, pojazdy silnikowe, przyczepy, cysterny, sprzęt łącznościowy, osobiste wyposażenie żołnierza, pistolety i karabiny maszynowe, saperki, menażki, noktowizory, gogle itp. dla ok. 20 tys. żołnierzy - powiedziała rzeczniczka Bumaru.

Szef klubu SLD Krzysztof Janik, wiceminister obrony narodowej Janusz Zemke, rzecznik rządu Marcin Kaszuba, odmówili w sobotę skomentowania informacji o przegraniu przez Bumar kontraktu przed ich oficjalnym potwierdzeniem. Kaszuba zapowiedział, że jeśli informacje o przegraniu przez Bumar przetargu potwierdzą się, to wtedy MSZ wyda oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

W sprawę tego kontraktu jeszcze przed rozstrzygnięciem zaangażowali się najważniejsi polscy politycy. Rząd udzielił gwarancji na zapewnienie 100% finansowania produkcji pod ewentualny kontrakt.

Jeżeli nie będzie kontraktu dla Bumaru, na pewno wpłynie to na stosunki polsko-amerykańskie - powiedział 16 stycznia premier Leszek Miller. "Bardzo nam zależy, by ten kontrakt zyskał poparcie. Myślę, że prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych uczyni z tej kwestii poważny problem, który może rzutować na relacje polsko-amerykańskie" - mówił wówczas premier.

d3rh0y2

Według ówczesnej opinii wiceministra skarbu Andrzeja Szarawarskiego, grupa przedsiębiorstw koordynowana przez Bumar miała dużą szansę na zwycięstwo w przetargu na dostawę uzbrojenia dla nowej irackiej armii.

Wicepremier Jerzy Hausner poinformował w grudniu, że przedstawiciele polskiego rządu rozmawiali z sekretarzem handlu USA Donaldem Evansem na temat udziału polskich firm w dostawach dla armii irackiej. "Została złożona istotna oferta ze strony polskiej i liczymy, że znajdzie ona uznanie i będzie realizowana" - powiedział wtedy dziennikarzom Hausner po spotkaniu z sekretarzem Evansem.

Przedstawiciele Bumaru poinformowali o przystąpieniu do przetargu jeszcze w listopadzie 2003 roku.

d3rh0y2

_ "Przetarg w Iraku będzie dość trudny, będą w nim startowały firmy amerykańskie, ukraińskie, również firma cypryjska przymierza się do złożenia oferty. Nasza oferta będzie kompleksowa, będzie obejmowała wszystkie produkty, jedynie trzy, cztery elementy będziemy musieli kupić zagranicą. Wyprodukowanie pozostałych jest możliwe w kraju"_ - mówił wówczas prezes Bumaru, Roman Baczyński. Podkreślał, że kontrakt ten jest dla jego firmy wielką szansą.(iza)

d3rh0y2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rh0y2
Więcej tematów