Trwa ładowanie...
d26yc3k

Bułgaria: zamknięto dostęp do archiwów bezpieki

Parlament Bułgarii uchylił ustawę o publicznym dostępie do archiwów dawnych komunistycznych tajnych służb. Oznacza to również koniec istnienia komisji badającej przeszłość prominentów i kandydatów na stanowiska w instytucjach władzy pod kątem ewentualnych związków z dawną bezpieką.

Share
d26yc3k

Zdaniem posłów opozycyjnej prawicy, likwidacja komisji sprawdzającej przeszłość elit władzy może przeszkodzić Bułgarii w wejściu do NATO, gdyż - jak podkreślono - inne kraje ubiegające się o członkostwo w sojuszu północnoatlantyckim dały jasne do zrozumienia, że zrywają z komunistyczną przeszłością.

W opinii większości rządowej nie chodzi tu o żadne zamykanie dostępu do archiwów dawnej bezpieki, lecz jedynie o uporządkowanie regulacji dotyczących ochrony informacji niejawnych, a likwidacja kontrowersyjnej komisji ma położyć kres jej manipulacjom.

Jednym z głównych zadań komisji było sprawdzanie przeszłości wszystkich osób startujących w wyborach parlamentarnych i samorządowych oraz mianowanych na stanowiska wyższych urzędników państwowych. Stwierdzenie związku z dawną bezpieką było podawane do wiadomości publicznej, lecz nie powodowało zakazu pełnienia danej funkcji z nielicznymi wyjątkami, wśród których jest stanowisko członka rady kontrolującej media elektroniczne. (aka)

d26yc3k

Podziel się opinią

Share
d26yc3k
d26yc3k
Więcej tematów