Bułgaria: sto tysięcy łapówek miesięcznie
Sto tysięcy łapówek wręczają co miesiąc Bułgarzy. Najbardziej skorumpowani są wykładowcy wyższych uczelni, dopiero za nimi plasują się tradycyjnie oskarżani o korupcję celnicy, policjanci, sędziowie i lekarze.
11.09.2003 14:35
Takie są wyniki ogłoszonego w czwartek badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez agencję socjologiczną "Alfa research" i organizację pozarządową "Koalicja 2000", której celem jest zwalczanie korupcji.
Badanie przeprowadzono w dwóch grupach: wśród biznesmenów i na losowej reprezentatywnej próbce ludności.
Właśnie to drugie badanie ujawniło, że wykładowcy wyższych uczelni są grupą zawodową, która wykazuje najsilniejszy "nacisk korupcyjny". 21,5% ankietowanych deklarowało, że wykładowcy wprost lub pośrednio dawali do zrozumienia, iż liczą na pieniądze lub prezent za wykonanie swojej pracy. W porównaniu z sytuacją sprzed roku odsetek badanych, uważających tę grupę zawodową za skorumpowaną, zwiększył się dwukrotnie.
Kolejne najbardziej skorumpowane grupy zawodowe to policjanci, celnicy, lekarze i przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości. Na żądanie przez nich łapówek skarży się 18-20% badanych.
W oczach opinii publicznej najbardziej skorumpowani są celnicy. Na prośbę o wskazanie najbardziej skorumpowanej grupy zawodowej, 77% respondentów odparło, że są to celnicy, a 61,8% - że sędziowie.
Za najuczciwszych uchodzą dziennikarze i nauczyciele. Posłowie i ministrowie znaleźli się w środku klasyfikacji.
Wśród problemów, które dręczą społeczeństwo bułgarskie, korupcję wskazano na czwartym miejscu - po ubóstwie, bezrobociu i przestępczości.
Ankieta wskazuje, że w korupcję zamieszanych było co miesiąc 1,56% badanych obywateli, czyli 99,8 tys. Oznacza to, że przeciętnie w kraju w ciągu miesiąca wręczanych jest sto tysięcy łapówek. W 1999 r. obliczano, że miesięcznie wręcza się w Bułgarii pół miliona łapówek.
Ponad połowa badanych uważa łapówkę za skuteczny sposób na załatwienie sprawy. Wśród biznesmenów odsetek ten jest wyższy. W rezultacie ludzie nie skarżą się, kiedy pada żądanie łapówki. 88,2% przyznało, że nie podjęło żadnych kroków po tym, kiedy zażądano od nich łapówki, 2,7% zwróciło się do policji, a 3,2% zaskarżyło skorumpowanego urzędnika do sądu.
Wysokość łapówek w Bułgarii jest niska, co wynika z ogólnie niskiego poziomu dochodów, najniższego pośród krajów kandydujących do Unii Europejskiej.
Według badań, 68,6% łapówek nie przekracza stu lewów (57 dolarów), tylko co dziesiąta łapówka sięga 500 dolarów.