PolskaBudżet UE: Zjednoczona Prawica atakuje Holandię. Sugeruje użycie art. 7

Budżet UE: Zjednoczona Prawica atakuje Holandię. Sugeruje użycie art. 7

Na niecały tydzień przed szczytem budżetowym, który odbędzie się w Brukseli, politycy Zjednoczonej Prawicy przedstawiają raport mający być podstawą do uruchomienia art. 7 wobec Holandii. Obóz rządzący zarzuca Holendrom, że pozwalają wyprowadzać miliardy euro do rajów podatkowych.

Budżet UE. Sebastian Kaleta, Janusz Kowalski i Dominik Tarczyński przedstawili raport, który ma pociągnąć Holandię do odpowiedzialności
Budżet UE. Sebastian Kaleta, Janusz Kowalski i Dominik Tarczyński przedstawili raport, który ma pociągnąć Holandię do odpowiedzialności
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Jastrzebowski

O raporcie na specjalnie zwołanej konferencji prasowej mówili wiceministrowie Janusz Kowalski i Sebastian Kaleta. Towarzyszył im eurodeputowany Dominik Tarczyński. Jak twierdzą, raport, nad którym pracowali, dostarcza dowodów na łamanie praworządności przez Holandię i powinien stanowić przyczynek do uruchomienia wobec tego kraju przez Komisję Europejską art. 7 ust. 1 Traktatu o UE. Gdyby do tego doszło, na kraj mogłyby być nakładane sankcje finansowe.

Wiceminister Janusz Kowalski mówił wprost: - Holandia wykazuje wszelkie cechy raju podatkowego. Tym samym łamie zasady sprawiedliwości i niedyskryminacji, zasady wewnętrznego rynku UE i zasady zwalczania oszustw podatkowych. Za pośrednictwem spółek rejestrowanych w Holandii, zyski wyprowadzane są poza UE. Trafiają później na Bahamy, Wyspy Dziewicze czy Bermudy.

Wiceminister Kaleta dodał, że Polska jest wyjątkowo brutalnie atakowana przez Holandię, podczas gdy Holandia mają bardzo wiele na sumieniu. - W Europie powinna liczyć się równość. Nie może być tak, że formułuje się zarzuty przeciwko jednemu państwu, a wobec innego decydenci są ślepi - powiedział. Dodał, że dbałość o harmonizację i funkcjonowanie rynku wewnętrznego jest jednym z najważniejszych zadań UE.

Z kolei europoseł Dominik Tarczyński powiedział, że jako członek Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumenta przedstawi wnioski z raportu na forum europejskim i postara się, aby zostały wyciągnięte z niego odpowiednie wnioski. Zapewnił, że w ten sposób Polska nie tylko próbuje chronić swoich obywateli, ale wszystkich obywateli UE, którzy tracą na działaniu przestępców ukrywających swoje dochody w rajach podatkowych.

Budżet UE. Czy Polska zastosuje weto?

Uczestnicy konferencji uważają, że Polska powinna zastosować weto wobec powiązania budżetu UE z praworządnością w danym kraju. Dodali, że nie jesteśmy w tym osamotnieni, a wątpliwości wobec tego mechanizmu zgłasza wiele państw. Co więcej, podkreślali, że korzystanie z prawa weta jest zgodne z unijnym prawem.

- Obecnie negocjacje budżetowe są oparte o argumenty polityczne, a nie merytoryczne. Skończyły się czasy, w których to my byliśmy chłopcem do bicia i tylko my byliśmy rozliczani - grzmiał poseł Tarczyński.

Raport ma teraz trafić do Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie zostanie poddany analizie. Wiceminister Sebastian Kaleta zapowiedział, że możemy się spodziewać stanowiska całego rządu w tej sprawie. Dodał też, że Holandia nie jest jedynym państwem, jakim Polska jest zainteresowana, w kontekście chowania dochodów w rajach podatkowych.

Obiecujący sondaż. Jest reakcja Szymona Hołowni

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (292)