Trwa ładowanie...
d192xbe

Budżet Polskiej Fundacji Narodowej jest większy niż przypuszczano. Wiadomo też, na co idą wydatki

Początkowo kwota, którą miała dysponować PFN, wynosiła niecałe 100 mln zł. Okazało się, że budżet jest znacznie wyższy. Fundacja potwierdziła, że wynosi on 220 mln zł. Zdradziła też, na co idą wydawane środki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ujawniono budżet i wydatki Polskiej Fundacji Narodowej
Ujawniono budżet i wydatki Polskiej Fundacji Narodowej (East News, Fot: Stefan Maszewski)
d192xbe

Polska Fundacja Narodowa miała za zadanie dbać o dobre imię Polski za granicą. Dostała na to ogromne pieniądze, którymi wcześniej nie dysponowała żadna instytucja. Blisko 100 mln zł przekazano na konto Fundacji powołanej przez 17 największych spółek w kraju.

Okazało się, że powyższa kwota jest znacznie większa - informuje newsweek.pl. - Środki przeznaczone na cele statutowe wynoszą 32,5 mln zł plus lokaty krótkoterminowe na kwotę 145 mln zł. Kwota, która w 2018 r. zasili budżet fundacji, to 42,5 mln zł - brzmi komunikat agencji PR odpowiadającej za komunikację PFN. Łącznie to 220 mln zł.

Instytucja w ub. r. wydała jedynie 18 mln zł na 6 projektów i 4 prace organizacyjne. Większość miała historyczno-militarny charakter jak np. "Piknik Wojskowy" na błoniach Stadionu Narodowego. Rozstawiono tam namiot historyczny, w którym opowiadano żołnierzom NATO o wydarzeniach związanych z Polską w XX w.

d192xbe

Kolejną akcją było przewiezienie 40 żołnierzy batalionu NATO z Orzysza do Warszawy. Wojskowi przebyli 230 km, aby złożyć wieniec upamiętniający wybuch Powstania Warszawskiego. Innym projektem był cykl wykładów o gen. Ryszardzie Kuklińskim w jednostce NATO w Bemowie Piskim.

Zobacz także: Żakowski o trauma-biznesie. Zwrócił się do Kaczyńskiego

Pieniądze były też przeznaczane na akcje, które nie do końca były związane z dbaniem o wizerunek Polski za granicą. Zorganizowano konkurs historyczny dla uczniów młodzieży szkolnej na Mazowszu oraz powołano program wspierający młodych polskich sportowców. Najbardziej kojarzonym i jednocześnie najbardziej krytykowanym pomysłem była akcja "Sprawiedliwe Sądy".

d192xbe

Podobny charakter miały też wspomniane prace organizacyjne. Dotyczyły działań wspierających dekomunizację czy "kwestię okupacji niemieckiej i sowieckiej na ziemiach polskich". Ostatnie z prowadzonych działań to wspieranie sprawy reperacji od Niemiec za szkody spowodowane podczas II WŚ.

Źródło: newsweek.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d192xbe

Podziel się opinią

Share

d192xbe

d192xbe
Więcej tematów