Trwa ładowanie...
dzxabqa

Budżet obywatelski w Katowicach przegłosowany. Zobacz jakie projekty zostaną zrealizowane

Osiedle Tysiąclecia wzbogaci się o tężnię solankową. O jej budowie zdecydowali mieszkańcy w głosowaniu nad budżetem obywatelskim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katowiczanie zdecydowali, że na osiedlu Tysiąclecia stanie tężnia solankowa (fot. wikipedia)
Katowiczanie zdecydowali, że na osiedlu Tysiąclecia stanie tężnia solankowa (fot. wikipedia)
dzxabqa

To była już siódma edycja budżetu obywatelskiegow stolicy województwa śląskiego. Tym razem do podziału było około 17 mln złotych. Zgłoszono 415 wniosków, których realizacja kosztowałaby prawie 90 mln złotych. Po weryfikacji do głosowania dopuszczono rekordowe 319 projektów. Do realizacji wybrano 122 zarówno ogólnomiejskie, jak i lokalne.

Przez ostatnie sześć lat zrealizowaliśmy w Katowicach ponad 600 projektów zgłoszonych przez mieszkańców o wartości przekraczającej 80 mln zł. Pomaga nam to budować i wzmacniać społeczeństwo obywatelskie – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Jeśli ktoś korzysta z wodnego placu zabaw, drogi rowerowej czy ławeczki osiedlowej, na którą wcześniej głosował, to później chętniej uczestniczy w następnych edycjach budżetu obywatelskiego i namawia do tego samego swoich sąsiadów – dodał.

Wśród projektów ogólnomiejskich największym uznaniem cieszyła się budowa tężni solankowych. 14,7 tys. głosów otrzymał pomysł jej budowy na osiedlu Tysiąclecia. Ma powstać między rondami Sybiraków i Stryji. Koszt jej budowy to 2,5 mln zł. Na projekt podobnego obiektu w Parku Kościuszki oddano 13,5 tys. głosów (wartość zadania 0,7 mln zł). Trzecie miejsce zajęła propozycja zakupu wozu gaśniczego dla OSP w Podlesiu.

dzxabqa

Tylko pierwszy projekt zostanie jednak zrealizowany. Dwa pozostałe przekraczają zaplanowany budżet. Jako drugi projekt ogólnomiejski zostanie więc zrealizowany „Nowoczesna fizjoterapia w Szpitalu Murcki”, który w głosowaniu był na siódmej pozycji, ale mieści się w puli.

Najwięcej głosów wśród projektów lokalnych otrzymała z kolei propozycja budowy ogrodu sensorycznego ze skwerem przy ul. Tysiąclecia. Uzupełni zwycięską tężnię solankową. Ich realizacja powinna zakończyć się w 2022 roku.

Pozostałych 106 projektów dotyczy infrastruktury rowerowej (m.in. drogi rowerowe wzdłuż ul. Sikorskiego na odcinku między Graniczną i Paderewskiego, do Fabryki Porcelany w Zawodziu, na ul. Sokolskiej (między ul. Chorzowską, a Misjonarzy Oblatów) i dwie kolejne stacje roweru miejskiego.

Decyzją mieszkańców zbudowane zostaną też cztery nowe psie wybiegi: na osiedlu Paderewskiego, w Koszutce, Bogucicach i w Burowcu. Projekty doświetlenia przejść dla pieszych będą realizowane m.in. na Kokocińcu, w Ligocie i Panewnikach, Wełnowcu i Józefowcu czy w Podlesiu. Z projektów kulturalnych w dzielnicy Zawodzie powstanie mural, a mieszkańcy dzielnicy Murcki wybrali adaptację jednego ze szkolnych pomieszczeń na studio wokalne. Pełne wyniki głosowania dostępne są na stronie bo.katowice.eu.

dzxabqa

PiS i rekonstrukcja rządu. Radosław Fogiel: decyzje należą do premiera Mateusza Morawieckiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dzxabqa

Podziel się opinią

Share
dzxabqa
dzxabqa
Więcej tematów