Trwa ładowanie...
d4m4m3p

Budżet 2001 znów się zawalił

Rząd planuje drugą nowelizację budżetu na 2001 r. zwiększającą deficyt o ok. 4 mld zł z 29,14 mld zł po pierwszej noweli - podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów na stronach internetowych w skróconej wersji uzasadnienia do projektu budżetu na 2002 r.

Share
d4m4m3p

_ Postępujące pogarszanie się sytuacji gospodarczej powoduje, że w 2001 r. luka w dochodach budżetu państwa przekracza już najbardziej pesymistyczne oceny z pierwszej połowy roku. Nie można też, bez ryzyka zwiększania zobowiązań jednostek budżetowych wobec osób indywidualnych i pozostałych podmiotów sektora prywatnego, redukować wydatków budżetowych w 2001 roku_ - napisano na stronach resortu.

Rząd przyjął w ub. wtorek projekt budżetu na 2002 r. Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów opublikowano w poniedziałek część tekstową projektu i załączniki do niego oraz skróconą wersję uzasadnienia.

Według resortu, dochody budżetowe w 2001 r. będą o 2 mld zł niższe od prognoz z lipca, kiedy poprzedni rząd nowelizując po raz pierwszy tegoroczny budżet zakładał, że wyniosą one ok. 143 mld zł.

d4m4m3p

_ Niezbędne staje się zatem dokonanie drugiej już w tym roku nowelizacji ustawy budżetowej, uznającej, że wpływy budżetowe państwa będą o ok. 2 mld zł mniejsze_ - napisało Ministerstwo Finansów.

_ Ponadto w nowelizacji tej zaproponowane zostanie wcześniejsze, tzn. sprzed 1 stycznia 2002 r., spłacenie niektórych zobowiązań budżetu państwa, aby zapobiec wzrostowi ich wartości o dalsze odsetki_ - dodano na stronach internetowych resortu finansów.

Według Ministerstwa Finansów druga nowelizacja spowoduje łącznie zwiększenie deficytu o ok. 4 mld z 29,14 mld zł po pierwszej nowelizacji. (miz)

d4m4m3p

Podziel się opinią

Share
d4m4m3p
d4m4m3p
Więcej tematów