Trwa ładowanie...
d33yt0a

Budowa gazociągu Nord Stream 2. UOKiK nałożył na Gazprom 213 mln zł kary

Olbrzymia kara dla Gazpromu. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie utworzenia konsorcjum finansującego budowę gazociągu Nord Stream 2, nałożył rosyjski Gazprom karę w wysokości aż 213 mln zł.
Share
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny
d33yt0a

Gazprom nie chciał współpracować z UOKiK

Gazprom, bez wymaganej zgody prezesa UOKiK, utworzył konsorcjum finansujące budowę gazociągu Nord Stream 2. Nie miał na to wymaganej zgody Prezesa UOKiK. Urząd, zgodnie z polskim prawem, wszczął dochodzenie w tej sprawie.

Na początku roku UOKiK zwrócił się do Gazpromu o udostępnienie kontraktów zawartych przez jego spółkę zależną z pozostałymi firmami finansującymi budowę Nord Stream 2.

d33yt0a

Zgodnie z polskimi przepisami (ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów), które z kolei opierają się na przepisach europejskich, Gazprom powinien współpracować z UOKiK podczas prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dochodzenia w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2.

"Pomimo prawnego obowiązku współpracy z Prezesem Urzędu przedsiębiorstwo nie przekazało tych informacji, także po wszczęciu w maju postępowania w związku z brakiem współpracy, które powinno być dla spółki sygnałem ostrzegawczym" - poinformował Tomasz Chrósty, Prezes UOKiK.

W związku z czym UOKiK nałożył na Gazprom karę aż 213 mln zł.

"W mojej opinii to działanie umyślne, które miało utrudnić prowadzone postępowanie. Zdecydowałem w związku z tym o nałożeniu na Gazprom blisko 213 mln złotych kary. To maksymalna sankcja przewidziana przepisami prawa za nieudzielenie informacji na żądanie Prezesa Urzędu, stanowiąca równowartość 50 mln euro" – podał Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

d33yt0a

"Oni są niesamowici". Piękne słowa o Powstańcach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33yt0a

Podziel się opinią

Share
d33yt0a
d33yt0a
Więcej tematów