Trwa ładowanie...

Budowa gazociągu Nord Stream 2. UOKiK nałożył na Gazprom 213 mln zł kary

Olbrzymia kara dla Gazpromu. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie utworzenia konsorcjum finansującego budowę gazociągu Nord Stream 2, nałożył rosyjski Gazprom karę w wysokości aż 213 mln zł.

Prezes UOKiK Tomasz ChróstnyPrezes UOKiK Tomasz Chróstny
d4re1lr
d4re1lr

Gazprom nie chciał współpracować z UOKiK

Gazprom, bez wymaganej zgody prezesa UOKiK, utworzył konsorcjum finansujące budowę gazociągu Nord Stream 2. Nie miał na to wymaganej zgody Prezesa UOKiK. Urząd, zgodnie z polskim prawem, wszczął dochodzenie w tej sprawie.

Na początku roku UOKiK zwrócił się do Gazpromu o udostępnienie kontraktów zawartych przez jego spółkę zależną z pozostałymi firmami finansującymi budowę Nord Stream 2.

Zgodnie z polskimi przepisami (ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów), które z kolei opierają się na przepisach europejskich, Gazprom powinien współpracować z UOKiK podczas prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dochodzenia w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2.

"Pomimo prawnego obowiązku współpracy z Prezesem Urzędu przedsiębiorstwo nie przekazało tych informacji, także po wszczęciu w maju postępowania w związku z brakiem współpracy, które powinno być dla spółki sygnałem ostrzegawczym" - poinformował Tomasz Chrósty, Prezes UOKiK.

W związku z czym UOKiK nałożył na Gazprom karę aż 213 mln zł.

"W mojej opinii to działanie umyślne, które miało utrudnić prowadzone postępowanie. Zdecydowałem w związku z tym o nałożeniu na Gazprom blisko 213 mln złotych kary. To maksymalna sankcja przewidziana przepisami prawa za nieudzielenie informacji na żądanie Prezesa Urzędu, stanowiąca równowartość 50 mln euro" – podał Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

"Oni są niesamowici". Piękne słowa o Powstańcach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4re1lr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4re1lr
Więcej tematów