Trwa ładowanie...
d2o6kh3

Budapeszt: 24. Spotkanie Europejskie Młodych

W piątek w Budapeszcie rozpoczęło się spotkanie młodych chrześcijan, zorganizowane przez Ekumeniczną Wspólnotę z Taize. Jest to już 24. Spotkanie Europejskie Młodych, odbywające się tradycyjnie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Potrwa do 1 stycznia.

d2o6kh3
d2o6kh3

Do Budapesztu przyjechało ok. 70 tys. młodych ludzi ze wszystkich krajów kontynentu, najwięcej - z Europy Środkowej i krajów bałkańskich. Wśród nich jest ok. 27 tys. młodych Polaków.

Każego wieczoru do młodzieży będzie przemawiał założyciel wspólnoty brat Roger, który napisał do młodych list z przesłaniem, zatytułowany "Kochaj i powiedz to swoim życiem".

Specjalne listy do uczestników Europejskiego Spotkania Młodych wystosowali: Jan Paweł II, patriarcha Moskwy i Wszechrusi - Aleksy II, anglikański arcybiskup Canterbury - George Carey oraz sekretarz generalny ONZ - Kofi Annan.

Uczestnicy spotkania będą goszczeni w parafiach Budapesztu, w szkołach oraz w rodzinach. Centralne nabożeństwo w niedzielę 30 grudnia z budapeszteńskiej katedry św. Stefana będzie transmitowała na żywo telewizja.

d2o6kh3

Ekumeniczna Wspólnota z Taize we francuskiej Burgundii powstała w 1940 r. Jej założycielem był Szwajcar Roger Schutz-Marsauche, znany jako brat Roger, który do dziś jest jej przewodnikiem.

Wspólnota z Taize jest jednym z najliczniej odwiedzanych ośrodków życia chrześcijańskiego na świecie. Przesłaniem, jakie stało u źródeł powołania Taize, było pojednanie między ludźmi, wyznającymi różne wiary i poglądy.

Do wspólnoty należy ponad stu braci, pochodzących z kilkudziesięciu krajów. Mniej więcej połowę stanowią katolicy, pozostali wywodzą się z Kościołów wyrosłych z Reformacji i Kościołów anglikańskich.

Wstępując do wspólnoty bracia ślubują celibat i życie we wspólnocie dóbr. Utrzymują się z własnej pracy i nie przyjmują żadnych darów, nawet spadków rodzinnych. Większość z nich nie ma święceń kapłańskich. Rytm codziennego życia w Taize wyznacza wspólna modlitwa i praca.

d2o6kh3

W ciągu roku do Taize przybywają ludzie z całego świata, którzy uczestniczą w tygodniowych turnusach poświęconych studiowaniu Biblii, modlitwie i dyskusji. Wspólnota podejmuje inicjatywy na rzecz ludzi cierpiących i ubogich. Bracia wspólnoty żyją w kilkuosobowych grupach w różnych miejscach świata wśród najuboższych.

Od czasu pontyfikatu Jana XXIII i Soboru Watykańskiego II, który rozpoczął erę ekumenizmu, wspólnota utrzymuje kontakty z kolejnymi papieżami. W 1986 roku Taize odwiedził Jan Paweł II, który wcześniej był gościem wspólnoty jeszcze jako arcybiskup Krakowa.

Od 1978 r., tradycyjnie w ostatnich dniach roku, wspólnota organizuje w różnych miastach kontynentu Europejskie Spotkania Młodych. Ich celem jest zapoznanie ludzi z różnych krajów z problemami, którymi żyją Kościoły lokalne. (jask)

d2o6kh3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o6kh3
Więcej tematów