Trwa ładowanie...
d2vn9jb

Brytyjskie reakcje na wyrok ws. Pretty

Europejski Trybunał Praw Człowieka nie przyznał prawa do eutanazji sparaliżowanej Brytyjce Diane Pretty. Wyrok ten wywołał w Wielkiej Brytanii różne reakcje.

d2vn9jb
d2vn9jb

Brytyjskie Towarzystwo na rzecz Dobrowolnej Eutanazji i organizacja praw człowieka Liberty uważają, że prokuratura powinna przygotować odpowiedni dokument, który wyjaśniałby w jakich okolicznościach można dopomóc drugiej osobie w samobójstwie bez obawy, iż popełnia się przestępstwo.

Natomiast Sojusz Etyki Medycznej z zadowoleniem przyjął werdykt, gdyż uważa że powszechne prawo do śmierci mogłoby stanowić poważne zagrożenie dla wielu ludzi starszych i inwalidów.

Tymczasem w poniedziałek zmarła w brytyjskim szpitalu druga kobieta, która niedawno uzyskała w sądzie prawo do odłączenia respiratora sztucznie utrzymującego ją przy życiu.

43-letnia Diane Pretty porusza się na wózku, nie może mówić i jest odżywiana przez rurkę. Jej sprawność umysłowa nie została zakłócona. Pretty chce umrzeć, by skrócić cierpienia, lecz nie jest w stanie sama popełnić samobójstwa i pragnie, aby jej mąż dokonał eutanazji. Zgodnie z obowiązującym w Wielkiej Brytanii prawem jest to nielegalne. (aka)

d2vn9jb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vn9jb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj