Trwa ładowanie...
02-08-2009 12:10

Brytyjski minister: Kamiński szefem klubu w PE to błąd

Wyznaczenie europosła PiS Michała Kamińskiego na przewodniczącego Klubu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim poważnie zaniepokoiło środowiska żydowskie - uznał w wywiadzie dla tygodnika "Independent on Sunday" szef brytyjskiego MSZ David Miliband. Dodał, że to "zwrot w stronę skrajnej prawicy".

Brytyjski minister: Kamiński szefem klubu w PE to błądŹródło: AFP
d15ck87
d15ck87

Nominacja Kamińskiego była wcześniej ostro krytykowana w brytyjskiej prasie głosami publicystów i przedstawicieli środowisk żydowskich, ale nigdy przez członka gabinetu Gordona Browna.

Kamińskiemu zarzucano mu m. in. działalność w organizacji Narodowe Odrodzenie Polski i Komitecie Obrony Dobrego Imienia Miasta Jedwabne. Polityk PiS zaprzecza, by czyniło to z niego antysemitę.

Miliband, którego dziadek i matka pochodzą z Polski, uznał, że przywódca brytyjskich konserwatystów David Cameron, przedkładając kandydaturę Kamińskiego na szefa klubu EKR nad umiarkowanym i lojalnym posłem z jego własnej partii Timothym Kirkhopem, wiceprzewodniczącym EKR, dokonał zwrotu w stronę skrajnej prawicy w jego własnej partii.

- Taki krok jest powodem poważnego zaniepokojenia społeczności odgrywających kluczową rolę w brytyjskim życiu. Wbrew najlepszym radom przywódców zagranicznych i brytyjskiego biznesu, Cameron wyprowadził torysów z głównego nurtu polityki europejskiej na jego prawicowy margines - uważa Miliband.

d15ck87

- Brytyjska opinia ocenia polityków po ich działaniach. Jak dotąd Cameron nie dał się poznać od tej strony, ale, dokonując zwrotu w stronę skrajnie prawicowych sił w jego własnej partii, dał innym dobre wyobrażenie o tym, w co wierzy on sam i jego partia. Nie ma to nic wspólnego z najlepiej pojętym interesem Wielkiej Brytanii - dodał szef dyplomacji tego kraju.

Miliband zarzuca Cameronowi, że dopuścił, by Kamiński został liderem EKR - nowoutworzonej, piątej największej frakcji w PE. Torysi utworzyli ją wraz z PiS-em, czeską partią ODS i pojedynczymi posłami m.in. z Holandii, Łotwy i Finlandii. Wcześniej brytyjscy europosłowie konserwatywni wchodzili w skład największego klubu w PE zrzeszającego partie chadeckie i ludowe (EPP-ED).

Sondaże opinii wskazują, że opozycyjni torysi mają przewagę ok. 15 pkt. proc. nad rządzącą Partią Pracy. Wybory powszechne na Wyspach muszą odbyć się najpóźniej w maju 2010 r.

d15ck87
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15ck87
Więcej tematów