Trwa ładowanie...
d3hvnd8

Brytyjski dziennik ostrzega: "Polska i Węgry mogą być pierwszymi zbójeckimi państwami w UE"

W swoim czwartkowym wydaniu „The Guardian” ocenił, że konflikt pomiędzy Polską i Węgrami, a instytucjami Unii Europejskiej może stanowić największe wyzwanie dla Wspólnoty w 2018 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dziennik podkreślił, że formalne ostrzeżenie wobec Polski, które pozbawiłoby ją prawa głosu, wydaje się mało prawdopodobne
Dziennik podkreślił, że formalne ostrzeżenie wobec Polski, które pozbawiłoby ją prawa głosu, wydaje się mało prawdopodobne (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d3hvnd8

Jon Henley, autor artykułu, szef działu europejskiego w „The Guardian” stwierdził, że "oba kraje, których integracja po rozszerzeniu UE w 2004 roku była uważana za kluczową dla rozwoju Wspólnoty po zimnej wojnie, ryzykują stanie się pierwszymi państwami zbójeckimi UE.

Określenie jest niezwykle mocne, bo dotąd odnosiło się do rządów państw oskarżanych o nieprzestrzeganie praw człowieka, wspieranie terroryzmu czy rozbudowę arsenału broni masowej zagłady. Mowa m.in. o Afganistanie, Iraku, Iranie, czy Korei Północnej.

Publicysta przypomniał, że Bruksela uruchomiła wobec Warszawy procedurę dotyczącą naruszenia zasady praworządności z artykułu 7. traktatów UE, co może doprowadzić nawet do pozbawienia Polski prawa głosu w Radzie Europejskiej.

d3hvnd8

Henley zaznaczył jednocześnie, że instytucje UE pozwały również Węgry do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w związku „z atakiem premiera Viktora Orbana na polityczne wolności”. Polska i Węgry spotkały się także z krytyką za odmowę przyjęcia uchodźców. "(...) Partie rządzące w obu krajach nie wydają się brać pod uwagę możliwości ustąpienia w tym sporze" – ocenia Henley.

Dziennik zaznacza, że „formalne ostrzeżenie wobec Polski, wydaje się mało prawdopodobne, bo wymaga jednomyślności wśród wszystkich państw członkowskich” UE, a Węgry już zapowiedziały, że tego nie poprą.

d3hvnd8

Podziel się opinią

Share
d3hvnd8
d3hvnd8
Więcej tematów