Trwa ładowanie...

Brytyjska Królowa bije rekordy długowieczności

Królowa Elżbieta kończy dziś 84 lata. Królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsor jest najbardziej długowieczną wśród brytyjskich monarchów. Przeżyła już o ponad dwa lata królową Wiktorię, choć panuje od niej o 5 lat krócej. Mąż Elżbiety II, książę Filip, również pobił rekord długowieczności i stał się najstarszym współmałżonkiem w historii brytyjskiej monarchii.

Brytyjska Królowa bije rekordy długowiecznościŹródło: AFP
d2pleh4
d2pleh4

Królowa zwykle dzień urodzin spędza w gronie najbliższych, ale wydarzenie to zostaje podkreślone przez salut armatni. W południe w Hyde Parku zostanie oddanych 41 wystrzałów, zaś 21 wystrzałów upamiętni urodziny Królowej w Windsor Great Park.

W sobotę w Windsorze zostaną wystawione dawno niepublikowane zdjęcia młodziutkiej królowej. Zostały wykonane przez znanego fotografa dzieci Marcusa Adamsa, który pracował z rodziną królewską przez 30 lat.

Na wystawie znajdą się zdjęcia wykonane podczas dwóch sesji zdjęciowych. Pierwsza odbyła się w grudniu 1926 r,. gdy przyszła królowa miała siedem miesięcy. Z kolei drugą zorganizowano dwa miesiące później pod nieobecność rodziców Elżbiety II, którzy przebywali wtedy w podróży po Australii i Nowej Zelandii. Zdjęcia latami były przechowywane przez Królową Matkę.

Oficjalne urodziny królowej obchodzi się hucznie w czerwcu defiladą gwardzistów i ceremonią Trooping the Colour, czyli prezentacją sztandaru gwardii. Prezentacja sztandaru to brytyjska tradycja wojskowa sięgająca XVII wieku. Od 1805 roku towarzyszy obchodom urodzin monarchów. W tym roku parada "Trooping the Color" odbędzie się 12 czerwca.

d2pleh4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pleh4
Więcej tematów