Trwa ładowanie...
d126fve

Brytyjscy naukowcy wynaleźli "bomboodporny" termometr

Skonstruowany przez Brytyjczyków termometr jest tak mocny, że wytrzymuje eksplozję materiału wybuchowego i pozwala rejestrować dane o jej temperaturze - informuje "New
Scientist".

d126fve
d126fve

Powstająca podczas wybuchu fala uderzeniowa, ciepło i cząsteczki stałe mogą zniszczyć słabszy termometr. Ponadto takie rodzaje mierników temperatury jak termopary reagują zbyt wolno, aby były przydatne do podobnych badań. Z kolei pozwalające na zdalny pomiar z bezpiecznego miejsca termometry wykorzystujące wiązkę laserową są bardzo kosztowne.

Opracowany przez naukowców z National Physical Laboratory termometr może dokonywać 50 tysięcy pomiarów w ciągu sekundy, co ma decydujące znaczenie przy badaniu tak szybko zachodzących procesów jak eksplozje. Testując termometr, naukowcy przeprowadzili w laboratorium wiele próbnych wybuchów.

Czujnikiem termometru jest szklane włókno o średnicy 400 mikronów (0,4 milimetra), chronione przez stalową rurkę wypełnioną piaskiem. Otwarty koniec rurki jest wprowadzany w miejsce planowanej eksplozji, a przekazywane przez włókno promieniowanie cieplne trafia w bezpieczne miejsce, gdzie się je analizuje.

By przygotować termometr do badania kolejnej eksplozji, wystarczy tylko oczyścić z sadzy jego koniec wacikiem, nasyconym alkoholem.

d126fve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d126fve
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj