Trwa ładowanie...

Trumna z ciałem Elżbiety II opuszczona do krypty [RELACJA NA ŻYWO]

Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II na koniec nabożeństwa pogrzebowego w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze została opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach świątyni. Wcześniej symbole władzy monarszej Elżbiety II - imperialna korona, berło i jabłko królewskie - zostały zdjęte z trumny z jej ciałem i przekazane dziekanowi kaplicy św. Jerzego w Windsorze, który położył je na ołtarzu. Ma to symbolizować, że Elżbieta II zostanie złożona do grobu nie jako monarchini, ale jako zwykła chrześcijanka. Insygnia te zostaną przekazane nowemu królowi, Karolowi III w dniu jego koronacji. O godz. 20.30 trumna z ciałem Elżbiety II ma zostać złożona do grobu. W tej części uroczystości pogrzebowych uczestniczyć będzie tylko najbliższa rodzina. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Trumna z ciałem Elżbiety II opuszczona do kryptyTrumna z ciałem Elżbiety II opuszczona do kryptyŹródło: SkyNews
d2vskb4
d2vskb4
  • • Wielka Brytania pożegnała swoją królową. Elżbieta II spoczęła w Windsorze. Zobacz, jak wyglądały uroczystości pogrzebowe godzina po godzinie. 

  • • Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II na koniec nabożeństwa pogrzebowego w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze została opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach świątyni. Opuszczeniu trumny towarzyszył Psalm 103, zaczynający się od słów: "Błogosław, duszo moja, Pana, i całe moje wnętrze - święte imię Jego! Błogosław, duszo moja, Pana, i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach!".

  • Wieczorem, już tylko w obecności najbliższej rodziny, trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona w grobie w kaplicy pamięci Jerzego VI, gdzie pochowani są jej rodzice oraz młodsza siostra. W tym samym czasie przeniesiona tam zostanie również trumna z ciałem jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa, która od czasu pogrzebu pozostawała w królewskiej krypcie.

  •  • Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat. 70 lat spędzonych na tronie czyni ją najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii i najdłużej żyjącą głową państwa na świecie.

  •  • Śmierć Elżbiety II uruchomiła procedurę "Operation Unicorn". Od wieczoru, kiedy królowa zmarła, każdy kolejny dzień był dokładnie zaplanowany.

  •  • Polskę podczas uroczystości pogrzebowych królowej Elżbiety II reprezentował prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
Trwa łączenie
21:43, 19.09.2022

Nagranie przedstawiające moment, gdy po raz pierwszy korona została nałożona na głowę królowej Elżbiety II, a także chwilę, kiedy korona przestała być jej własnością. Koronację i pogrzeb monarchini dzieli okres 69 lat. 

Komentuj
21:26, 19.09.2022

Król Karol III wstąpił na tron po śmierci Elżbiety II. Nowy monarcha ma polskie korzenie, o czym nie wszyscy wiedzą. Jego przodek, Fryderyk Hauke, był wykładowcą w Szkole Artylerii. Nauczał też języka niemieckiego i matematyki w warszawskim liceum. Spoczął na Starych Powązkach.

Komentuj
21:07, 19.09.2022

W poniedziałkowym państwowym pogrzebie Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim wzięło udział sześciu byłych brytyjskich premierów.


Na uroczystościach zjawili się Boris Johnson, Theresa May, David Cameron, Gordon Brown, Tony Blair i John Major wraz z małżonkami. Obecna brytyjska premier Liz Truss również uczestniczyła w nabożeństwie – przypadło jej w udziale przeczytanie fragmentu Ewangelii według św. Jana.

Komentuj
20:52, 19.09.2022

Po godz. 20:30 rozpoczęły się prywatne uroczystości pogrzebowe brytyjskiej monarchini. Król Karol III i jego krewni powrócili do kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor, gdzie spocznie trumna z ciałem Elżbiety II. Wydarzenie nie jest transmitowane w telewizji.

Komentuj
20:48, 19.09.2022

Kolejne zdjęcia z dzisiejszych uroczystości pogrzebowych zmarłej królowej Elżbiety II.

Komentuj
20:34, 19.09.2022

Jolanta Kwaśniewska podczas programu pokazała też prezent, jaki podarowała jej królowa Elżbieta II w trakcie pierwszej wizyty w Polsce. - To jest szal, fantastyczny prezent, jestem z niego bardzo dumna - mówiła była pierwsza dama. 

TVN24
Komentuj
20:15, 19.09.2022

- Królowa nie mówiła, nie wypowiadała się w kwestiach politycznych, a była polityczką z krwi i kości, była niezwykle zorientowana w polityce międzynarodowej - dodała Jolanta Kwaśniewska w "Kropce Nad I".

Komentuj
20:09, 19.09.2022

- To był dla nas niesamowity moment. Fakt, że naszym pierwszym gościem w Pałacu Prezydenckim była królowa Elżbieta II z małżonkiem, był dla nas momentem przerażającym. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że jakoś musimy to przetrwać - mówiła Jolanta Kwaśniewska, wspominając wizytę Elżbiety II w Polsce.

Komentuj
20:06, 19.09.2022

- To była niezwykła uroczystość. Oglądałam przygotowania do tego pogrzebu przez kilka dni. Jestem pełna podziwu dla wszystkich, którzy po kilkanaście godzin czekali, aby przez parę sekund pokłonić się królowej, która była dla nich matką narodu - powiedziała na antenie TVN24 była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska, komentując pogrzeb Elżbiety II.

Komentuj
20:00, 19.09.2022

Iluminacja upamiętniająca Królową Elżbietę II na Pałacu Prezydenckim w Warszawie. 

Komentuj
19:41, 19.09.2022

Również wśród cywilów było sporo osób, które potrzebowały wsparcia. Jak podaje portal telewizji Sky News, do godz. 16.30 czasu polskiego  pomocy udzielono ponad 350 osobom, w tym 45 zostało przewiezionych do  szpitali. W pogrzebie królowej Elżbiety II zaangażowanych było około 10 tys. policjantów, co było największą akcją w historii policji metropolitarnej. Podczas uroczystości wzięło też udział 4 tys. żołnierzy. Spośród tej liczby 3 tys. żołnierzy brało udział w pierwszej części uroczystości pogrzebowych - w Londynie, a 1 tys. - w Windsorze.

Getty
Komentuj
19:34, 19.09.2022

Jeden z policjantów, który poczuł się gorzej, został sfotografowany  na noszach niesionych przez żołnierzy marynarki wojennej w pobliżu  Parliament Square.

Z kolei przy Wellington Arch, skąd trumna królowej odjechała w  kierunku zamku w Windsorze, trzech wojskowych potrzebowało wsparcia  swoich kolegów. Jeden z nich upadł po odjeździe rodziny królewskiej, a  pozostałym dwóm udzielano pomocy przed i po przeniesieniu trumny z  ciałem Elżbiety II do karawanu.

Getty
Komentuj
19:27, 19.09.2022

W  uroczystościach pogrzebowych królowej Elżbiety II brały udział tysiące  policjantów i żołnierzy. Wielu z tych, którzy uczestniczyli w kondukcie  pogrzebowym, zasłabło podczas pełnienia służby i potrzebowało pomocy.

Komentuj
19:03, 19.09.2022

Przejmujący moment opuszczenia trumny z ciałem królowej Elżbiety II do krypty. 

Komentuj
18:41, 19.09.2022

Setki tysięcy osób na ulicach, miliony przed telewizorami. Tak wyglądała dziś Wielka Brytania podczas uroczystości pogrzebowych królowej Elżbiety II. 

Komentuj
18:36, 19.09.2022

Pod koniec nabożeństwa w kaplicy św. Jerzego odśpiewany został hymn "God Save The King". Król Karol III był wyraźnie wzruszony. 

Komentuj
18:26, 19.09.2022

Również ulubiona klacz zmarłej monarchini Carltonlima Emma patrzyła na przejeżdżający przez teren zamku kondukt. 

Komentuj
18:25, 19.09.2022

Dwa psy rasy corgi, Muick i Sandy, które należały do zmarłej królowej Elżbiety II, czekały na nią na dziedzińcu zamku w Windsorze. Po śmierci królowej psy, które stały się jednym z symboli jej panowania, przygarnął książę Andrzej, syn Elżbiety II, i jego małżonka Sara.

Getty
Komentuj
18:23, 19.09.2022

Dariusz Rosiak, polski dziennikarz i autor serwisu Raport o stanie świata, a także Michael Dembiński główny doradca Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej byli gośćmi specjalnego wydania programu WP Wiadomości. W rozmowie z Patrycjuszem Wyżgą obaj specjaliści zdradzili swoje odczucia odnośnie znaczenia śmierci Elżbiety II dla całego królestwa oraz świata. Jak twierdzi Rosiak, królowa pozostawiła po sobie kawał wielkiej historii, a jej działania przez dziesiątki lat panowania, stanowią dziś wielką symbolikę dla każdego z nas. - Kiedy przychodziła na tron, Ameryką rządził Truman, a ZSRR Stalin. Teraz, kiedy odchodzi, Wielka Brytania jest krajem całkowicie innym, od tego, który obejmowała w 1952 r. Krajem zmienionym od strony politycznej, społecznej, etnicznej, religijnej, właściwie od każdej strony. Ona jest jedyną osobą, spajającą ten czas, te 70 lat - przyznał Rosiak. Tymczasem zdaniem Dembińskiego, nowego władce, Karola III czeka wiele wyzwań, którym będzie musiał teraz sprostać. - Widać, że Karol będzie szanował tradycję. Dużo się mówiło, by Karol odstąpił i przekazał tron Williamowi, ale to się nie zdarzy. Sądzę, że król Karol do końca swojego życia będzie utrzymywał te same tradycje, co jego matka. Będzie trudniej, bo Szkocja i Irlandia Północna chciały pozostać w UE, a Londyn nie - ocenił Dembiński.


wp.tv
Komentuj
18:16, 19.09.2022

Wieczorem, już tylko w obecności najbliższej rodziny, trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona w grobie w kaplicy pamięci Jerzego VI, gdzie pochowani są jej rodzice oraz młodsza siostra. W tym samym czasie przeniesiona tam zostanie również trumna z ciałem jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa, która od czasu pogrzebu pozostawała w królewskiej krypcie.

Komentuj
18:09, 19.09.2022

Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II na koniec nabożeństwa pogrzebowego w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze została opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach świątyni.

Opuszczeniu trumny towarzyszył Psalm 103, zaczynający się od słów: "Błogosław, duszo moja, Pana, i całe moje wnętrze - święte imię Jego! Błogosław, duszo moja, Pana, i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach!".

Komentuj
18:04, 19.09.2022

Przed opuszczeniem kaplicy, król Karol III wraz z małżonką rozmawiali z arcybiskupem Canterbury i duchownymi.

SkyNews
Komentuj
18:00, 19.09.2022

Dziś wieczorem o 20:30 król i jego krewni powrócą do kaplicy na pogrzeb królowej. 

Komentuj
18:00, 19.09.2022

Na tym kończy się nabożeństwo pogrzebowe w kaplicy św. Jerzego, w którym uczestniczy około 800 osób, a wraz z nim publiczne wydarzenia związane z pogrzebem królowej Elżbiety II.

Komentuj
18:00, 19.09.2022

Członkowie rodziny królewskiej, w tym król Karol III, opuścił kaplicę i udaje się do zamku Windsor.

Komentuj
17:55, 19.09.2022

Wyraźnie wzruszony król Karol III podczas odśpiewania hymnu państwowego. Ceremonia w kaplicy św. Jerzego powoli dobiega końca. 

SkyNews
Komentuj
17:53, 19.09.2022

Symbole władzy monarszej Elżbiety II - imperialna korona, berło i jabłko królewskie - zostały pod koniec nabożeństwa pogrzebowego zdjęte z trumny z jej ciałem i przekazane dziekanowi kaplicy św. Jerzego w Windsorze, który położył je na ołtarzu. Ma to symbolizować, że Elżbieta II zostanie złożona do grobu nie jako monarchini, ale jako zwykła chrześcijanka. Insygnia te zostaną przekazane nowemu królowi, Karolowi III w dniu jego koronacji. 

SkyNews
Komentuj

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek, 8 września 2022 roku, w wieku 96 lat. Była najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii. Informacje o jej śmierci przekazał w oficjalnym komunikacie Pałac Buckingham. Tron przejął jej najstarszy syn. 73-letni Karol jest najstarszym monarchą wstępującym na tron w brytyjskiej historii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vskb4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vskb4
Więcej tematów