Trwa ładowanie...

Brytyjczycy pozwali Junckera przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości

• Brytyjscy imigranci pozwali szefa Komisji Europejskiej przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości
• Organizacja "Sprawiedliwość dla emigrantów" broni praw miliona 200 tysięcy Brytyjczyków zamieszkałych w innych państwach UE
• Brytyjczycy zarzucają Junkcerowi bezprawne wykluczenie dialogu o warunkach wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, zanim Londyn nie rozpocznie rokowań

Share
Brytyjczycy pozwali Junckera przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości
Źródło: AFP, Fot: JOHN THYS
d2zwme5

Organizacja reprezentująca brytyjskich imigrantów w innych krajach Unii pozwała szefa Komisji Europejskiej przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Brytyjczycy skarżą Jean-Claude'a Junckera za to, że bezprawnie wykluczył wszelki dialog o warunkach Brexitu, zanim Londyn formalnie nie rozpocznie rokowań.

Cztery dni po ogłoszeniu wyniku brytyjskiego referendum Jean-Claude Juncker powiedział, że wydał członkom Komisji Europejskiej zakaz prowadzenia jakichkolwiek wstępnych dyskusji z przedstawicielami brytyjskiego rządu. "Żadnych uwertur, żadnych negocjacji"- oświadczył Juncker.

d2zwme5

Mimo prób brytyjskich ministrów, do dziś żaden komisarz nie złamał zasady, że wszelkie rozmowy zaczną się dopiero po uruchomieniu przez Londyn artykułu 50. Traktatu Lizbońskiego. Wyznacza on 2-letnie ramy rokowań o Brexicie i premier Theresa May już uprzedziła, że nie zrobi tego wcześniej niż z końcem marca.

Organizacja "Sprawiedliwość dla emigrantów" uważa jednak, że Jean-Claude Juncker przekroczył swoje uprawnienia. Organizacja ta broni praw miliona 200 tysięcy Brytyjczyków zamieszkałych w innych państwach Unii Europejskiej. Są oni zainteresowani m.in. tym, by zachować prawo do korzystania ze służby zdrowia w krajach zamieszkania. W takich krajach jak Hiszpania i Francja mieszka liczna diaspora brytyjskich emerytów.

d2zwme5

Podziel się opinią

Share
d2zwme5
d2zwme5
Więcej tematów