Brutalne działania na granicy z Litwą. "W grupie są dzieci". Opublikowano nagranie
Białoruscy pogranicznicy siłą spychają imigrantów na litewską stronę. Tak wynika z nagrania, które opublikowała w czwartek Litewska Państwowa Straż Graniczna (VAST).
02.09.2021 21:27
"Białoruscy propagandyści, którzy nieustannie opowiadają zmyślone historie o przemocy litewskich funkcjonariuszy i nieludzkim traktowaniu migrantów, milczą o brutalności białoruskich służb" – oświadczyła Litewska Państwowa Straż Graniczna.
Opublikowali pięciominutowe nagranie, na którym uzbrojeni białoruscy funkcjonariusze z psem podbiegają do grupy 13 imigrantów i siłą przepychają ich na stronę Litwy. Na wideo słychać krzyki do imigrantów: "Wstawać", "Iść", "Naprzód".
Jak donosi litewska straż graniczna, w grupie przepychanych osób są również dzieci.
Szef VAST Rustamas Liubajevas zwołał w tej sprawie konferencję prasową, na której przekazał, że ta grupa imigrantów była zapraszana wcześniej na stronę litewską, ale nie chcieli przejść.
Służby podejrzewają, że imigranci mogli dostać informację, że z Litwy trudniej przedostać się do Europy Zachodniej.
Rustamas Liubajevas mówił, że grupa z nagrania wideo koczowała przy granicy prawie tydzień, śpiąc na ziemi. Strona białoruska miała im dostarczać drewno na opał. Funkcjonariusze z Litwy przekazywali imigrantom wodę i jedzenie.
VAST poinformowała, że "obecnie 13-osobowa grupa migrantów przebywa na Białorusi i nie zbliża się już do granicy państwowej".
Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku litewsko-białoruską granicę wynosi już prawie 4,2 tys. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów.
Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Łukaszenki.
Stan wyjątkowy przy granicy
Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Decyzja została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.
Stan wyjątkowy obejmie 183 miejscowości w pasie przygranicznym. Rozporządzenie określa zakres restrykcji i zakazów, które obowiązują na tym obszarze.
Szef MSWiA Mariusz Kamiński wyjaśniał powody wprowadzenia stany wyjątkowego. - Chcemy, aby nasi funkcjonariusze, żołnierze mieli swobodę działania w tych niezwykle trudnych warunkach i bardzo napiętej atmosferze międzynarodowej – mówił podczas konferencji prasowej.