Trwa ładowanie...

Bruksela. Walka o potężne pieniądze. Wiktor Orban szczerze o łamaniu praworządności

Kwestia praworządności od blisko 72 godzin dzieli unijnych przywódców. Viktor Orban uważa, że za łamanie tej podstawowej zasady unijnej, powinno grozić wyrzuceniem ze Wspólnoty. Problem w tym, że Budapeszt sam ma problemy z praworządnością.

Share
Bruksela. Walka o potężne pieniądze. Wiktor Orban szczerze o łamaniu praworządnościŹródło: KPRM
d4lkzc1

- Zgadzamy się co do tego, że praworządność jest podstawą funkcjonowania w Unii. Więc jak ktoś nie przestrzega tych zasad, to powinien natychmiast opuścić UE. I tu jest zgoda w 100 proc., powinien wyjść z UE, ale nie powinien być karany finansowo - mówił na marginesie szczytu Wiktor Orban. Problem w tym, że Węgry są objęte unijną procedurą z art. 7 traktatu o UE - za łamanie zasad praworządności właśnie.

Podobną procedurą objęta jest Polska, która podobnie jak Węgry, blokuje wspólne porozumienie unijne. - Propozycja dotycząca klauzuli praworządności jest według nas nadużywana. Nie możemy się zgodzić na taki ogólnie sformułowany warunek. Jest to narzędzie w rękach silniejszych państw, które mogą zacząć szantażować inne państwa - przekonywał przed kolejną turą rozmów premier Mateusz Morawiecki.

W grupie rządów, które chcą zablokować "praworządny hamulec budżetowy", oprócz Budapesztu i Warszawy, znalazły się Ryga i Lublana. Polski szef rządu pochwalił rozmówców za "dyskusje nad sposobami jak najlepszego nadzoru nad wydatkami". - Zachęcamy do wzmocnienia mechanizmu nadzoru i optujemy za jego wzmocnieniem - mówił polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz też: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/andrzej-duda-6032693944562305c">Andrzej Duda</a> nagrany przez Rosjan. Bogdan Zdrojewski: to było żenujące

Bruksela. Nowa propozycja na stole negocjacyjnym

Oprócz kwestii praworządności, punktem spornym jest także podział pieniędzy w ramach Funduszu Odbudowy. Zwolennikiem ścisłej kontroli ich przepływu jest holenderski premier. Mark Rutte domaga się prawa weta wobec przekazywania grantów do krajów, które nie realizują reform gospodarczych. Przyznawanie środków mają - według jego zamysłu - być przyznawane "jednomyślnie".

d4lkzc1

Nie zgadza się na to grupa "Południa" - Włosi przekonują, że należy jak najszybciej uruchomić strumień pieniędzy, aby móc stymulować europejską i narodową gospodarka, która złapała "zadyszkę" po sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.

Według nowej (warto zaznaczyć, że ustnej) propozycji Charlesa Michela unijny fundusz odbudowy ma składać się z trzech filarów. Pierwszy będzie wypłacany w formie pożyczek (300 mld euro), drugi w grantach (325 mld euro). Nowością mają być środki w postaci innych instrumentów (125 mld euro). Całość pomocy unijnej w ramach funduszu odbudowy - ze wstępnych zapowiedzi - ma wynieść 625 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4lkzc1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lkzc1
d4lkzc1
Więcej tematów