Trwa ładowanie...
d3bo99g

Bruksela. Szykuje się kolejna procedura ws. polskiej praworządności

Potwierdziły się wcześniejsze informacje z brukselskich korytarzy. W środę Kolegium komisarzy Komisji Europejskiej podjęło decyzję w sprawie kilku procedur naruszeniowych wobec krajów członkowskich. Na tej liście znalazła się także Polska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bruksela. Komisarz UE ds. budżetu Guenther Oettinger (zdj. arch.)
Bruksela. Komisarz UE ds. budżetu Guenther Oettinger (zdj. arch.) (East News, Fot: AP/Associated Press/East News)
d3bo99g

O decyzji unijnych "ministrów" poinformował komisarz ds. budżetu UE Guenther Oettinger, jednak nie podał szczegółów. - Na kolegium rozmawialiśmy o procedurach naruszeń traktatów. Listę przyjęto bez obrad, jeden z tych przypadków dotyczy Polski - powiedział Niemiec.

Z kolei rzeczniczka Komisji, Mina Andreeva, przekazała po posiedzeniu, że decyzje Komisji Europejskiej ws. procedur naruszeniowych zostaną ogłoszone w czwartek.

Tuż przed posiedzeniem pojawiły się nieoficjalne informacje, że Komisja Europejska pracuje nad skargą do Trybunału Sprawiedliwości wobec Polski. Chodzi o nowy system dyscyplinarny sędziów.

d3bo99g

Według KE system ma być zagrożeniem dla niezawisłości sędziowskiej. Dodatkowo Izba Dyscyplinarna, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez Krajową Radę Sądowniczą (powołaną przez polityków), według Komisji, "nie gwarantuje bezstronności organu".

Postępowanie w sprawie naruszenia prawa unijnego w tym zakresie przeciwko Polsce KE rozpoczęła już na początku kwietnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3bo99g

Czarzasty o kontrowersyjnych słowach Wałęsy: marna wypowiedź

Podziel się opinią

Share

d3bo99g

d3bo99g
d3bo99g
Więcej tematów