Brudni lekarze roznoszą choroby
Włoscy lekarze zbyt rzadko myją ręce podczas pracy - średnio jeden raz po zbadaniu pięciu pacjentów - takie rezultaty badań podała włoska prasa. "Lekarze niezbyt czyści, a co więcej - roznoszą choroby" - taki tytuł nosi artykuł w "Il Messaggero".
Gazeta przypomina, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że mycie rąk jest ważne, aby ograniczyć przenoszenie się bakterii, nie tylko w szpitalach, ale także poza nimi.
"Ogólnie rzecz biorąc lekarze, a szczególnie Włosi, nie myją rąk jak należy, i WHO czuje się w obowiązku przywołać ich do porządku, a przede wszystkim - czystości" - pisze dziennik.
Gazeta przytacza rezultaty badania przeprowadzonego przez rzymski Instituto Lazaro Spallanzani w 40 włoskich szpitalach. Wykazało ono, że zazwyczaj lekarz myje ręce po odwiedzeniu średnio pięciu pacjentów. Podobnie włoski personel medyczny w porównaniu z innymi krajami europejskimi "mniej dba o zachowanie tej podstawowej normy higienicznej".
Również Włoskie Stowarzyszenie Chemoterapii sygnalizowało ostatnio, że "tylko co drugi lekarz myje ręce między jednym a drugim pacjentem i poświęca na to mniej niż 10 sekund".
Dziennik wskazuje, że jeśli chodzi o medyków nie ma się co dziwić, ponieważ również w pozostałej części społeczeństwa zwyczaj mycia rąk mydłem jest "zbyt rzadki".
Według tego samego badania jedynie co piąta osoba korzysta z dostępnej toalety, aby umyć ręce po wizycie w banku.