Trwa ładowanie...
d1dz4lr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Bronisław Komorowski: zjednoczona Europa zagrożona

XX wiek w Europie zostanie zapamiętany jako stulecie trzech fenomenów politycznych: totalitaryzmów, oporu wobec tych systemów oraz integracji europejskiej jako odpowiedzi na brak demokracji i wolności - ocenił w Berlinie prezydent Bronisław Komorowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bronisław Komorowski (WP, Fot: Konrad Żelazowski)
d1dz4lr

- Trzeba wciąż rozważać i badać źródła sukcesu systemów totalitarnych i autorytarnych w sięganiu po serca i umysły ówczesnych Europejczyków - przekonywał Komorowski w swoim wykładzie w fundacji Konrada Adenauera, nawiązując do doświadczeń drugiej wojny światowej.

Jak mówił, trzeba też bacznie obserwować współczesne skrajne ideologie i ruchy polityczne sięgające po podobne argumenty, podobne chwyty i wzorce.

Komorowski podkreślał także, że "jaśniejszą stroną europejskiej historii XX wieku" były różne formy oporu i opozycji wobec "zinstytucjonalizowanego zła". W tym kontekście wymienił Polskie Państwo Podziemne i Armię Krajową, ale także niemiecki sprzeciw wobec nazizmu, m.in. zakończony niepowodzeniem zamach na Hitlera dokonany 20 lipca 1944 roku przez pułkownika Clausa von Stauffenberga.

d1dz4lr

- Niemiecki sprzeciw wobec nazizmu wymagał heroizmu i odwagi, często nieporównywalnej z niczym innym. Zasługuje więc na szacunek i na podziw - mówił prezydent. Jak zastrzegł, przedstawiciele niemieckiego oporu "nierzadko prezentowali poglądy, które trudno dzisiaj akceptować". Komorowski zaznaczył, że uwagi te dotyczą także Stauffenberga. - Ale nawet z takimi poglądami na kwestię polską czy żydowską odwaga jednostki przeciwstawiającej się potędze zła zawsze zasługuje na szacunek, na uznanie - powiedział prezydent.

Komorowski wymienił też przeciwników Hitlera spotykających się w Krzyżowej. To miejsce "stało się symbolem nie tylko niemieckiego oporu przeciwko systemowi hitlerowskiemu, ale także symbolem pojednania i współpracy polsko-niemieckiej" - mówił prezydent.

Przewodniczący fundacji Adenauera, były szef Parlamentu Europejskiego, Hans-Gert Poettering przypomniał wcześniej o "braterskim uścisku", który miał miejsce między ówczesnym premierem Tadeuszem Mazowieckim a kanclerzem Helmutem Kohlem podczas mszy w Krzyżowej w listopadzie 1989 roku.

Witając polskiego prezydenta, Poettering podkreślał patriotyzm uczestników Powstania Warszawskiego, którzy "1 sierpnia 1944 roku chwycili za broń w walce o wolność". Niemiecki polityk przypominał, że "jedność niemieckiej ojczyzny była możliwa tylko dlatego, ponieważ istniała polska Solidarność".

d1dz4lr

- Z doświadczenia wojny, stawiania oporu systemom totalitarnym wzięły się też marzenia i działania na rzecz integracji europejskiej - zwrócił uwagę Komorowski. Jak podkreślił, w klimacie niełatwych wyborów i wspomnień wojennych wzrosło w Polsce pokolenie Solidarności.

W ocenie Komorowskiego żywy nadal w Polsce proeuropejski konsensus i optymizm trzeba przeciwstawiać antyeuropejskim siłom, które obecnie wzrastają w Europie.

Według prezydenta obecny europejski projekt jest zagrożony przez "egoizmy i atrakcyjność ruchów skrajnych, które upowszechniają poglądy, że poza UE Europejczykom może być zupełnie dobrze". - My wiemy, że to błędna ocena - zaznaczył prezydent.

Prezydent przekonywał też, że ponieważ "wolność jest zaraźliwa", konieczna jest dalsza pomoc Ukrainie i innym krajom Partnerstwa Wschodniego w każdym możliwym wymiarze. - Pomagając Ukrainie i innym krajom, które deklarują wolę marszu na Zachód, pomagamy samym sobie; utrzymując wspólną nadzieje, że kiedyś także Rosja i Rosjanie wrócą na ścieżkę modernizacji i demokratyzacji - powiedział.

d1dz4lr

Fundacja Konrada Adenauera jest fundacją polityczną związaną z rządzącą obecnie w Niemczech Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną CDU.

Od początku lat 90. w rocznicę zamachu Stauffenberga w Berlinie, gdzie zamachowiec został rozstrzelany, odbywa się co roku zaprzysiężenie rekrutów Bundeswehry.

Zobacz również: Bronisław Komorowski zakłada własny instytut

d1dz4lr

Podziel się opinią

Share

d1dz4lr

d1dz4lr
Więcej tematów