Trwa ładowanie...
dgg3xkg

Bronisław Komorowski: w najbliższym czasie ogłoszę termin wyborów

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że w najbliższych dniach ogłosi termin wyborów parlamentarnych. Jak podkreślił, w grę wchodzą trzy niedziele października - 11, 18 lub 25.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bronisław Komorowski
Bronisław Komorowski (PAP, Fot: Paweł Supernak)
dgg3xkg

Komorowski podkreślał w rozmowie z dziennikarzami, że ma "jeszcze trochę czasu" na wyznaczenie daty wyborów parlamentarnych. Zapewnił, że termin "będzie tak wybrany, by nie przeciążać PKW, która będzie miała trochę pracy w związku z referendum" zaplanowanym na 6 września.

Zgodnie z konstytucją wybory do Sejmu i Senatu zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.

Kadencja obecnego parlamentu rozpoczęła się 8 listopada 2011 roku. Zatem zgodnie z prawem formalnie możliwa byłaby jeszcze jedna data wyborów - praktycznie nieprawdopodobna - 1 listopada.

Prezydent elekt Andrzej Duda obejmie urząd prezydenta po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym, w dniu, w którym upływa obecna pięcioletnia kadencja głowy państwa, czyli 6 sierpnia. W 2010 r. po wygranej drugiej turze wyborów prezydenckich Bronisław Komorowski przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym złożył 6 sierpnia.

dgg3xkg

Podziel się opinią

Share
dgg3xkg
dgg3xkg
Więcej tematów