PolskaBronisław Komorowski spotkał się ze związkowcami z OPZZ

Bronisław Komorowski spotkał się ze związkowcami z OPZZ

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się przed rozpoczęciem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, ze związkowcami z OPZZ - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Związkowcy przekazali prezydentowi swoje postulaty ws. reformy emerytalnej.

14.05.2012 | aktual.: 14.05.2012 14:16

Bronisław Komorowski zainaugurował w poniedziałek rano w Katowicach obrady Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Przed Centrum Kultury Katowice, gdzie rozpoczął się kongres, odbywała się pikieta m.in. przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego.

O tym, że prezydent przyjął związkowców z OPZZ poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. - Przedstawiciele związkowców wręczyli panu prezydentowi swoje postulaty związane z planowaną reformą emerytalną, wręczyli także własny projekt reformy - powiedziała.

Trzaska-Wieczorek zaznaczyła, że prezydent "z satysfakcją przyjął taką formę troski o przyszłość systemu emerytalnego i z zadowoleniem zauważył, że wśród proponowanych przez związkowców rozwiązań znajduje się także związanie uprawnień do pobierania emerytury ze stażem pracy". Jak dodała, znajduje się to także w ustawie, którą zajmuje się obecnie parlament.

Śląscy związkowcy zrzeszeni w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych w przekazanej prezydentowi petycji domagają się natychmiastowego wstrzymania prac nad podniesieniem wieku emerytalnego. Chcą też, by prezydent wycofał się ze złożonej już - zdaniem związkowców - obietnicy natychmiastowego podpisania rządowej ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego.

Związkowcy oczekują też, że "prezydent podejmie działania, które spowodują, że rząd wznowi dialog społeczny w naszym kraju". - Panie prezydencie, oczekujemy, że jako strażnik Konstytucji nie będzie Pan dzielił naszego społeczeństwa na gorszych i lepszych - napisali związkowcy w petycji do prezydenta.

- Prezydent był zawsze i jest zwolennikiem szerokiej debaty w kwestiach, które budzą duże zainteresowanie i emocje opinii publicznej. Prezydent uważa, że dialog społeczny jest jedną z istotnych form uzgadniania stanowisk w sprawach ważnych dla społeczeństwa - oświadczyła Trzaska-Wieczorek.

Jak podkreśliła, "wyrazem troski prezydenta o szerokie konsultacje dotyczące systemu emerytalnego było zaproszenie przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych do Pałacu Prezydenckiego już na początku dyskusji dotyczącej zmian systemu emerytalnego".

Trzaska-Wieczorek przypomniała, że prezydent - w ramach Forum Debaty Publicznej - zorganizował też kilka debat, "które były poświęcone właśnie problemom systemu emerytalnego i aktywności zawodowej osób starszych". Zaznaczyła, że na te debaty byli zaproszeni również przedstawiciele związków zawodowych.

Odnosząc się do postulatów związkowców, szefowa prezydenckiego biura prasowego podkreśliła, że "prezydent nigdy nie obiecywał natychmiastowego podpisania ustawy dotyczącej zmian emerytalnych".

- Trzeba przypomnieć, że jeśli chodzi o postulat równego traktowania, pan prezydent zawsze ocenia projekty ustaw, które trafiają do niego pod względem ich zgodności z konstytucją - zaznaczyła Trzaska-Wieczorek.

- Oczywiste jest, że rolą związków zawodowych jest jak największe zaangażowanie w dbanie o prawa pracownicze, rolą rządu jest zapewnienie długotrwałej stabilności finansowej systemu emerytalnego, a troską prezydenta - oprócz przestrzegania konstytucji RP - jest również zagwarantowanie Polakom przyszłych emerytur na godnym poziomie - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego.

Sejm w piątek uchwalił ustawę podwyższającą wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67. roku życia oraz zmiany w systemie emerytur mundurowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)