PolskaBronisław Komorowski spotkał się z przewodniczącym Bundestagu

Bronisław Komorowski spotkał się z przewodniczącym Bundestagu

Cykliczne spotkania prezydiów niemieckiego
Bundestagu i polskiego Sejmu oraz podobne spotkania w ramach
Trójkąta Weimarskiego zapowiedzieli po rozmowach, które odbyły się w Gdańsku, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i
przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert.

Bronisław Komorowski spotkał się z przewodniczącym Bundestagu
Źródło zdjęć: © PAP

Jak poinformował Komorowski po zamkniętej dla mediów roboczej rozmowie z Norbertem Lammertem, pierwsze spotkanie prezydiów parlamentów państw wchodzących w skład Trójkąta Weimarskiego ma się odbyć w 2010 roku.

Jesteśmy zainteresowani doświadczeniem niemieckim i francuskim, bo ta współpraca funkcjonowała, funkcjonuje i przynosi dobre owoce od wielu lat - podkreślił marszałek Komorowski.

Natomiast przedstawiciele niemieckiego Bundestagu i polskiego Sejmu mają spotkać się już w tym roku, między 23 a 25 listopada, w Krzyżowej. W tej miejscowości na Dolnym Śląsku 12 listopada 1989 r. doszło do spotkania ówczesnego premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, w czasie którego odprawiono słynną "Mszę Pojednania".

Ustaliliśmy, że będą dwa główne wątki tematyczne spotkania w Krzyżowej. Pierwszy związany z polityką wschodnią czy w ogóle z polityką zagraniczną Unii Europejskiej, a drugi - temat przyszłości - problem wymiany młodzieżowej polsko-niemieckiej - poinformował Komorowski.

Kolejne spotkania prezydiów polskiego Sejmu i niemieckiego Bundestagu zaplanowano na wiosnę przyszłego roku w Berlinie. Większość spotkań, które mają odbywać się najczęściej raz do roku, ma być związana z historycznymi wydarzeniami ważnymi zarówno dla Polski i Niemiec, jak i dla Europy.

W tych wspólnych spotkaniach prezydiów chodzi przede wszystkim o to, by uświadomić, jak ważna jest świadomość przeszłości dla przyszłości naszych stosunków, dla przyszłości naszych społeczeństw - powiedział dziennikarzom Norbert Lammert.

Gospodarzem gdańskiego spotkania marszałka Komorowskiego i przewodniczącego Lammerta było Europejskie Centrum Solidarności (ECS), stawiające sobie za cel zachowanie pamięci o moralnym przesłaniu "S" i twórcze przekazanie jej dziedzictwa. Przed rozmowami szefowie parlamentów zwiedzili m.in. wystawę "Drogi do wolności", prowadzoną przez ECS.

Obecny przy rozmowach dyrektor ECS, ojciec Maciej Zięba zaproponował, że podaruje Niemcom kawałek historycznego muru gdańskiej stoczni (w Gdańsku, niedaleko wejścia na wystawę "Drogi do wolności", stoi się fragment Muru Berlińskiego). Przewodniczący Lammert ma przedstawić ten pomysł władzom Berlina.

Propozycja ojca Zięby związana jest z zaplanowanym już przed laty pomysłem strony niemieckiej na upamiętnienie w stolicy Niemiec polskiej "Solidarności". Według dotychczasowych ustaleń, w Berlinie ma znaleźć się m.in. tablica poświęcona "S".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)