PolskaBronisław Komorowski spotkał się z birmańską noblistką Aung San Suu Kyi

Bronisław Komorowski spotkał się z birmańską noblistką Aung San Suu Kyi

Prezydent Bronisław Komorowski przyjął w Belwederze birmańską opozycjonistkę, laureatkę pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Prezydent wręczył jej kopię tablic z 21 postulatami strajkujących w sierpniu 1980 r.

Bronisław Komorowski spotkał się z birmańską noblistką Aung San Suu Kyi
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

W spotkaniu, jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, wzięli też udział podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski i doradcy prezydenta: Tadeusz Mazowiecki, Jan Lityński i Henryk Wujec.

Bronisław Komorowski wręczył noblistce kopię tablic z 21 postulatami strajkujących w sierpniu '80 w Stoczni Gdańskiej im. Lenina - podała kancelaria.

Jak relacjonował Tadeusz Mazowiecki, podczas spotkania rozmawiano o sytuacji w Birmie i doświadczeniach Polski. - Noblistka przede wszystkim obawia się, żeby na świecie, a w szczególności na Zachodzie, pewnych pozornych ruchów, jakie tamtejsza władza robi, nie przyjęto zbyt łatwo. I uważa, że ich zasadniczym problemem jest reforma konstytucji i że bez tej reformy wybory nie będą w pełni wolne i nie zmienią kraju - mówił doradca prezydenta.

- Tamtejsza konstytucja preferuje właściwie rządy wojskowych i to jest konstytucyjnie zagwarantowane. Więc ich zasadniczym problemem jest zmiana tej konstytucji. Rozmawialiśmy o naszych doświadczeniach, także jak wprowadzić cywilną kontrolę nad wojskiem, ale to jednak są nieprzystawalne warunki. Dowiedzieliśmy się wiele o sytuacji w Birmie, która jest bardzo trudna i ta obawa, żeby nie zaakceptować tylko pozornych zmian, wydaje się uzasadniona - dodał Mazowiecki.

Birmańska opozycjonistka przebywa w Warszawie z dwudniową wizytą na zaproszenie b. prezydenta Lecha Wałęsy i marszałek Sejmu Ewy Kopacz. W czasie wizyty w Europie, poza Warszawą, odwiedzi także Pragę i Budapeszt.

Losy noblistki

Aung San Suu Kyi urodziła się w 1945 r. w Rangunie, jako córka bohatera narodowego generała Aung Sana, zamordowanego w 1947 r. przez nieznanych sprawców. W 1988 roku stała się ikoną ruchu oporu wobec ich dyktatury. Pokojową Nagrodę Nobla dostała w 1991 roku. Przebywała wtedy w areszcie domowym, zarządzonym przez birmańską juntę wojskową. Nagrodę odebrali członkowie jej rodziny. Do chwili zwolnienia w 2010 roku działaczka spędziła w areszcie łącznie 15 lat.

W 2011 roku rządzący Birmą wojskowi przekazali formalnie władzę popieranej przez nich administracji cywilnej. Prezydent Thein Sein rozpoczął wówczas dialog z demokratyczną opozycją, osiągnął pojednanie z mniejszościami etnicznymi oraz przywrócił prawo do organizowania strajków i tworzenia związków zawodowych. Od tego czasu reżim uwolnił w kilku falach setki opozycjonistów, mnichów buddyjskich, dziennikarzy i adwokatów.

Obecnie Suu Kyi zasiada w parlamencie Birmy, do którego została wybrana w 2012 r. w wyborach uzupełniających. Jej ugrupowanie zdobyło aż 43 z 45 mandatów do obsadzenia. Birmańska opozycjonistka cały czas działa na rzecz pokojowej transformacji, zapoczątkowanej w 2011 r., odkąd władza stopniowo zaczęła przechodzić w ręce cywilów. Suu Kyi zamierza ubiegać się o stanowisko prezydenta w wyborach w 2015 roku, które według obserwatorów mają szansę być pierwszymi wolnymi w kraju od ponad 50 lat.

Za swoją działalność Suu Kyi była wielokrotnie nagradzana - oprócz przyznania jej w 1991 r. pokojowej Nagrody Nobla została uhonorowana m.in. Nagrodą im. Sacharowa przez Parlament Europejski (1990 r.) oraz Złotym Medalem Kongresu USA (2008 r.). W 2009 r. Aung San Suu Kyi nadano tytuł Ambasadora Sumienia Amnesty International.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)