Trwa ładowanie...
d10nks9

Bronisław Komorowski: ratyfikacja umowy UE-Ukraina bardzo ważna

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że ratyfikowanie przez ukraiński parlament oraz Parlament Europejski umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina jest bardzo ważne z punktu widzenia kierowania się naszego wschodniego sąsiada na Zachód.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bronisław Komorowski: ratyfikacja umowy UE-Ukraina bardzo ważna
(PAP, Fot: Grzegorz Michałowski)
d10nks9

Parlament w Kijowie oraz Parlament Europejski ratyfikowały we wtorek umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina - międzynarodowy traktat, który stwarza możliwości głębokiej współpracy. Część gospodarcza układu będzie realizowana po 2015 r.

- Ta decyzja (o odłożeniu części gospodarczej) zapadła na wniosek strony ukraińskiej, byłoby więc dziwne, gdybyśmy to oprotestowywali - podkreślił Komorowski w Radiu TOK FM. Jak dodał, my powinniśmy się cieszyć, bo ta część, która została ratyfikowana jest "bardzo ważna z punktu widzenia podtrzymania procesów prowadzących Ukrainę w świat polityki zachodniej". - Powinniśmy działać na rzecz takich rozwiązań, mając świadomość, że ta wielka batalia o prawo Ukrainy do wyboru swojej drogi ku Zachodowi, a nie skazania na Wschód, nie jest skończona, tak jak nie jest skończona batalia o integralność terytorialną Ukrainy - powiedział prezydent.

Ocenił przy tym, że Rosja popełniła "straszliwy błąd z punktu widzenia własnych interesów". Wykopała rów - wypełniony w dodatku krwią - niechęci, nienawiści, poczucia krzywdy ze strony ukraińskiej. Żaden Ukrainiec przez długi czas nie zaakceptuje, by Rosjanin mówił o bratnim narodzie - powiedział Komorowski. Także wojna - dodał - w wymiarze militarnym nie jest pełnym sukcesem Rosji.

d10nks9

Prezydent mówił też, że nie powinniśmy wyręczać Ukrainy w wyznaczaniu granic z Rosją czy granic determinacji w obronie; nie powinniśmy też wchodzić pomiędzy siły polityczne na Ukrainie, jej prezydenta i premiera. Najważniejsze - jego zdaniem - jest wspieranie dążeń prozachodnich Ukrainy, poprzez m.in. rozwój małych i średnich przedsiębiorstw czy pomoc w modernizacji ukraińskiego systemu obronnego.

d10nks9

Podziel się opinią

Share
d10nks9
d10nks9
Więcej tematów