Trwa ładowanie...
diuq06l
Bronisław Komorowski: prokuratura powinna zająć się sprawą "Gęsiarki"
x-news/TVN 24IAR

Bronisław Komorowski: prokuratura powinna zająć się sprawą "Gęsiarki"

Były prezydent, goszcząc w Pile, odniósł się do sprawy zniknięcia z Pałacu Prezydenckiego słynnego obrazu "Gęsiarka" Romana Kochanowskiego. - Śledztwo prokuratury powinno zakończyć wplątywanie mnie w tę sprawę - powiedział Komorowski.
Share
diuq06l

Jak stwierdził Komorowski, cała sprawa to ulubiona metoda działalności politycznej "niektórych środowisk".

Były prezydent podkreślił, że sprawca kradzieży powinien być ścigany i ukarany. - Słyszałem informację, że zlokalizowano gdzieś obraz, który zniknął z Kancelarii Prezydenta. Myślę, że można to interpretować, że to ktoś ukradł Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego ten obraz i powinien być ścigany, i napiętnowany. Mam nadzieję, że to już powstrzyma przed pokusą myślenia i mówienia - ukradł, wyniósł, zginęło, na pewno jest wplątany"- mówił Komorowski.

diuq06l

W końcu września Kancelaria Prezydenta RP zawiadomiła prokuraturę, że w okresie prezydentury Bronisława Komorowskiego zaginęły dwa obrazy olejne: "Gęsiarka" Romana Kochanowskiego i "Bydło na pastwisku" nieustalonego malarza, rzeźba rycerza na podstawie marmurowej oraz miniwieża stereo produkcji japońskiej. Braki stwierdzono na podstawie spisu inwentaryzacyjnego z kwietniu 2014 r.

Jak powiedział w piątek prok. Przemysław Nowak., Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście Północ jeszcze 5 października wszczęła śledztwo w tej sprawie. Dodał, że prokuratura zamierza przesłuchać osobę zawiadamiającą oraz osoby, które korzystały z pomieszczeń, gdzie znajdowały się zaginione przedmioty. Według Nowaka prokuratura zamierza też uzyskać dokumentację aukcji, na której "Gęsiarka" miała być sprzedana.

Podstawą śledztwa jest artykuł 278 Kodeksu karnego, który stanowi: "Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

diuq06l

Podziel się opinią

Share
diuq06l
diuq06l
Więcej tematów