Trwa ładowanie...
d424h1q

Bronisław Komorowski: Polska podtrzymuje zobowiązania wobec Ukrainy

Prezydent Bronisław Komorowski zapewnił po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, że Polska podtrzymuje swoje zobowiązania wobec Ukrainy dotyczące wspierania procesu modernizacji systemu obronnego tego kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Bronisław Komorowski
Prezydent Bronisław Komorowski (WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d424h1q

Prezydent przypomniał, że są to zobowiązania z ostatniego szczytu NATO w Newport. - Polska podtrzymuje swoje zobowiązanie przyjęte wobec Ukrainy. Będziemy się angażować we wspieranie procesu modernizacji ukraińskiego systemu obronnego, zgodnie z decyzjami Sojuszu jako całości, licząc na to, że polskie wsparcie będzie oznaczało także zbliżenie Ukrainy do standardów, do uzyskania realnej możliwości współdziałania z NATO - powiedział prezydent.

Zaznaczył również, że Polska jest nadal zdeterminowana w realizacji planu tarczy antyrakietowej i przeciwlotniczej. - Opowiadamy się zdecydowanie za budową tego systemu jako systemu ogólnonatowskiego, bo tylko jako taki ma on głęboki sens zarówno natury politycznej, jak i obronnej - mówił prezydent.

Nawiązując do rozmowy ze Stoltenbergiem dodał, że "jest pełen nadziei", iż sekretarzowi generalnemu NATO uda się powstrzymać tendencje spadkowe w zakresie wydatków obronnych krajów Sojuszu; "na rzecz wzmocnienia tendencji" podnoszenia wydatków ważnych "z punktu podniesienia obronności całego Sojuszu".

d424h1q

Prezydent przypomniał, że według zobowiązań z Newport, szczyt NATO w 2016 r. odbędzie się w Polsce. Wyraził satysfakcję, że "jakiś fragment tego szczytu natowskiego w Polsce będzie miał miejsce tu - w Pałacu Prezydenckim na I piętrze w sali kolumnowej, gdzie kiedyś podpisano Układ Warszawski". - Jestem przekonany, że tego rodzaju symbolika będzie dawała tyle samo satysfakcji wszystkim członkom Sojuszu Północnoatlantyckiego, ile będzie również stanowiła nowe wyzwanie, nowy impuls do umacniania swoistości i siły sojuszu jako całości - mówił Komorowski.

d424h1q

Podziel się opinią

Share
d424h1q
d424h1q
Więcej tematów