Trwa ładowanie...
d3ja36v
Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
x-news/TVN 24

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina

Prezydent Bronisław Komorowski, w obecności goszczącego z oficjalną wizytą w Polsce prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, podpisał ustawę o ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską. Po złożeniu podpisu Komorowski podkreślił, że jeżeli Ukraina będzie zainteresowana kupnem broni, to Polska jest otwarta na rozmowy. Dodał, że Polska chce pomóc we wzmacnianiu sytemu obronnego Ukrainy i jego reformie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3ja36v

Komorowski: Polska chce pomóc Ukrainie swoim doświadczeniem

Po podpisaniu umowy Komorowski powiedział, że liczy na podtrzymanie "bardzo bliskiej, przyjacielskiej" współpracy z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Zapewnił też o wsparciu Polski dla zachodnich aspiracji Ukrainy.

d3ja36v

- Liczę na podtrzymanie bardzo bliskiej, przyjacielskiej współpracy i działania na rzecz zrealizowania ważnego dla Ukrainy, ale ważnego i dla Polski, zadania, jakim jest wspieranie Ukrainy w jej aspiracjach zachodnich - zarówno europejskich, jak i natowskich - mówił prezydent.

- Polska w pełni rozumie aspiracje ukraińskie dla pójścia tą samą drogą, którą myśmy ruszyli 25 lat temu - dodał.

Zapewnił, że Polska "wspiera Ukrainę w jej drodze ku instytucjom świata zachodniego". Dodał, że mamy "pełną świadomość, że to wymaga ciężkiej pracy i od Ukraińców, jak i od nas". - Pracy na rzecz wypełnienia wszystkich warunków koniecznych, jak i pracy polegającej na budowaniu klimatu akceptacji i zrozumienia po stronie naszych partnerów w ramach UE i NATO - zaznaczył.

- Polska deklaruje i podtrzymuje swoje wcześniejsze deklaracje związane ze wsparciem reform wewnętrznych na Ukrainie. Chcemy dzielić się swoim doświadczeniem we wdrażaniu tych reform, szczególnie w zakresie reformy samorządowej - podkreślił Komorowski. Dodał, że "współpraca biznesowa z Ukrainą ma ciekawą przyszłość".

d3ja36v

Komorowski podkreślił też, że Polska deklaruje pełne zrozumienie dla potrzeby utrzymania integralności terytorium Ukrainy.

Zaznaczył, że wizyta Poroszenki jest okazją do podkreślenia solidarności Polski z Ukrainą "w okresie trudności, głębokiego kryzysu, jaki przeżywa Ukraina między innymi z powodu agresji dokonanej na nią przez rosyjskiego sąsiada".

- Polska deklaruje w sposób niezmienny pełne zrozumienie dla potrzeby utrzymania integralności terytorium Ukrainy, jak i podtrzymania wszystkich atrybutów niepodległości, suwerenności Ukrainy. Jednocześnie Polska opowiada się za szukaniem rozwiązań na drodze dialogu i porozumienia, gdyż uważamy, że to jest najlepsza droga dla Ukrainy - powiedział Komorowski.

Prezydent zadeklarował, że Polska jest skłonna w pełni wypełnić, przyjęte w ramach NATO, zobowiązania dotyczące wspierania reform systemu militarnego Ukrainy.

d3ja36v

- Chcemy wspólnie budować klimat nie tylko współpracy pomiędzy naszymi krajami, ale również klimat sprzyjający rozwiązaniu sytuacji kryzysowej na granicy rosyjsko-ukraińskiej - powiedział Komorowski.

Prezydent Polski zaznaczył, że rozmowa z Poroszenką dotyczyła wielu kwestii związanych z relacjami Ukrainy i świata zachodniego - UE, NATO. - Polska w ramach NATO - chciałem przypomnieć - przyjęła pewne zobowiązania związane także ze wspieraniem reform systemu militarnego Ukrainy. I te nasze zobowiązania jesteśmy skłonni wykonać w pełni - zapewnił.

Komorowski podkreślił, że cieszy się z zapowiedzianej wizyty Poroszenki w czwartek w Lublinie, gdzie ukraiński prezydent odwiedzi tworzoną w tym mieście międzynarodową jednostkę wojskową, litewsko-ukraińsko-polską brygadę LITPOLUKRBRIG.

Dodał, że "jesteśmy absolutnie otwarci na wszelkie formy wspomagania Ukrainy w jej niełatwej drodze ku integracji europejskiej". - Dlatego cieszę się, że mogłem w obecności prezydenta zakończyć proces ratyfikacji w Polsce umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE - powiedział Komorowski. Jak podkreślił, ma to wymiar zarówno symboliczny, jak i faktyczny, bo "otwiera drogę do wykonania niełatwych, ale koniecznych zadań związanych z implementacją umowy stowarzyszeniowej".

d3ja36v

Komorowski: nie słyszałem o embargu na sprzedaż broni Ukrainie

Komorowski był pytany po rozmowie z prezydentem Ukrainy m.in. o to, czy Polska jest gotowa na sprzedaż Ukrainie broni. - Nigdzie nie słyszałem, żeby istniało jakiekolwiek embargo na sprzedaż broni Ukrainie. Jeżeli Ukraina będzie tym zainteresowana, to Polska jest absolutnie otwarta na rozmowy - powiedział Komorowski.

Dodał, że Polska chce pomóc we wzmacnianiu sytemu obronnego Ukrainy i jego reformie. Komorowski zapewnił, że Polska może m.in. pomóc w zbliżeniu systemu obronnego Ukrainy "do realnych możliwości współdziałania w systemie NATO-wskim".

Mówił też o wspólnej polsko-litewsko-ukraińskiej brygadzie. "To nie jest brygada, która ma jechać na wojnę do Donbasu, ale brygada, w której armia ukraińska będzie mogła zdobywać doświadczenia przydatne dla kontynuowania procesu zbliżania z armiami NATO-wskimi" - podkreślił prezydent.

d3ja36v

Poroszenko: Polska największym adwokatem Ukrainy w UE

Prezydent Ukrainy podziękował z kolei Komorowskiemu i Polsce za "to niezwykłe poparcie" dla Ukrainy. Jak mówił, Polska może pomóc Ukrainie w przeprowadzeniu reform. - Umówiliśmy się co do realnej współpracy w reformie decentralizacji władzy - powiedział Poroszenko.

Prezydent Ukrainy mówił o konieczności przeprowadzenia reform na Ukrainie. Zapewnił, że ukraiński rząd chce przeprowadzić reformy, o których mowa jest w umowie stowarzyszeniowej między Unią Europejską a Ukrainą.

Poroszenko mówił, że Polska może pomóc Polsce w przeprowadzeniu reform. "Umówiliśmy się co do realnej współpracy w reformie decentralizacji władzy" - powiedział prezydent Ukrainy.

d3ja36v

Powiedział, że w najbliższym czasie zostanie powołana komisja konstytucyjna, której głównym zadaniem będzie wprowadzenie zmian mających na celu decentralizację władzy na Ukrainie. - Doświadczenie Polski będzie tutaj decydujące. Na Ukrainie uważamy je za najbardziej efektywne wśród krajów europejskich - dodał.

Jak mówił, Polska jest największym adwokatem Ukrainy w Unii Europejskiej. - Chciałbym podziękować panu prezydentowi za gościnność, nieugiętą proukraińskość. Polska jest największym adwokatem Ukrainy w Unii Europejskiej, za co niezmiernie dziękuję - powiedział Poroszenko.

Wedle jego relacji, podczas rozmowy z Komorowskim poruszany był temat współpracy gospodarczej. - Jestem przekonany, że zdecydowane działania władz ukraińskich, mające na celu polepszenie klimatu inwestycyjnego, walkę z korupcją, dadzą dodatkowe argumenty naszym polskim partnerom do bycia z nami w tym niełatwym czasie - mówił ukraiński polityk.

Dziękował też za pomoc humanitarną. - Symboliczne jest to, że właśnie teraz Polska wysyła dwa konwoje humanitarne dla mieszkańców Donbasu, którzy dziś potrzebują tej pomocy w związku z agresją Rosji - podkreślił.

Jak podkreślił, w czasie rozmowy poruszona została też kwestia małego ruchu przygranicznego. - Dostęp do małego ruchu granicznego będzie miało prawie milion Ukraińców - jestem przekonany, że w tej współpracy zostaną wprowadzone nowe formy instytucjonalne - powiedział Poroszenko.

Ustawa zezwalająca na ratyfikację

Ustawę zezwalającą na ratyfikację przez prezydenta Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską a Ukrainą sejm uchwalił, niemal jednogłośnie, 28 listopada. Także senat 4 grudnia jednogłośnie zgodził się na jej ratyfikację przez Bronisława Komorowskiego.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

16 września Rada Najwyższa Ukrainy oraz Parlament Europejski ratyfikowały umowę stowarzyszeniową. Po głosowaniu układ obowiązuje tymczasowo - w celu pełnej ratyfikacji umowa musi być ratyfikowana przez wszystkie 28 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Polityczną część umowy z Ukrainą UE podpisała w marcu w geście wsparcia dla władz w Kijowie w czasie zaostrzających się napięć z Rosją i kryzysu politycznego; gospodarczą część umowy, dotyczącą wolnego handlu, współpracy w dziedzinie gospodarki oraz wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, podpisano w czerwcu. Jednak pod naciskiem Rosji wdrożenie części handlowej odłożono do końca 2015 roku.

d3ja36v

Podziel się opinią

Share
d3ja36v
d3ja36v
Więcej tematów