Polska"Bronisław Geremek zyskał mocną pozycję w PE"

"Bronisław Geremek zyskał mocną pozycję w PE"

Bronisław Geremek stanął przed zadaniem walki z utartymi wyobrażeniami o Polsce i z tego punktu widzenia
wynik, który uzyskał podczas głosowania na przewodniczącego
Parlamentu Europejskiego, jest imponujący - ocenił były rektor
Kolegium Europejskiego w Natolinie Piotr Nowina-Konopka. Dodał, że Geremek już w tej chwili zyskał mocną pozycję w PE jako
jeden z tych, których trzeba się będzie pytać o zdanie.

21.07.2004 | aktual.: 21.07.2004 09:42

W radiowej Trójce Nowina-Konopka tłumaczył, że Polska w Unii Europejskiej funkcjonuje od szeregu miesięcy jako "nosiciel sztandaru śmierci za Niceę", kojarzy się z brakiem otwartości i myślenia o rozwiązaniach kompromisowych.

Według Nowiny-Konopki, to dobrze, że Geremek nie startował na stanowisko wiceprzewodniczącego PE. Funkcja wiceprzewodniczącego jest w ogóle nieporównywalna z funkcją szefa parlamentu. Szef parlamentu ma pozycję polityczną, on uczestniczy w szczytach europejskich - podkreślił.

W opinii Nowiny-Konopki 208 głosów, które uzyskał Geremek, to dużo. Grupa polityczna, w której znalazł się Geremek, to niespełna 100 głosów, a on dostał ponad dwa razy więcej, wbrew takiej uświęconej tradycji o dyscyplinie klubów parlamentarnych, co oznacza, że postawił deputowanych przed poważnym dylematem - powiedział.

Nowina-Konopka uważa, że nie wybierając Geremka na stanowisko przewodniczącego, Parlament Europejski stracił szansę na to, by w ważnym dla UE momencie historycznym, jakim jest jej rozszerzenie, postawić na czele wielką postać historyczną z nowej części Europy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)