Trwa ładowanie...
d2ileoi

Brexitowy rekord. Irlandia wydała prawie milion nowych paszportów

Aż 900 tys. nowych paszportów wydały irlandzkie służby konsularne w 2019 roku. Rekordowy dla Irlandii rok to przede wszystkim efekt brexitu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nadzwyczajne statystyki to przede wszystkim zasługa brexitu
Nadzwyczajne statystyki to przede wszystkim zasługa brexitu (iStock.com, Fot: Hillview1)
d2ileoi

Nowe statystyki dotyczące wydanych dokumentów ogłosił w czwartek irlandzki MSZ. Wynika z nich, że mijający rok jest rekordowy, jeśli chodzi o liczbę ubiegających się o nowe paszporty. Liczba przetworzonych wniosków była o ponad 60 tys. większa niż w poprzednim - również rekordowym - roku.

Nadzwyczajne statystyki to przede wszystkim zasługa brexitu. Irlandzki paszport po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE umożliwi swobodne podróżowanie do krajów Unii. Dlatego prawie 100 tys. paszportów wydano w 2019 roku mieszkańcom Wielkiej Brytanii. O irlandzkie dokumenty mogą się ubiegać brytyjscy obywatele w Irlandii Północnej oraz potomkowie irlandzkich imigrantów w pierwszym i drugim pokoleniu.

Najwięcej wniosków o paszporty zanotowano w miesiącach poprzedzających daty spodziewanego wyjścia Wielkiej Brytanii. W marcu w ciągu jednego dnia aplikację złożyło prawie 6 tys. osób.

d2ileoi

Licząca niecałe 5 milionów mieszkańców Irlandia zanotowała też w ubiegłym roku 29 tys. nowych podań o nadanie obywatelstwa, co również jest najwyższym wynikiem w historii.

Podobne statystyki notują inne państwa UE. Również Polska, gdzie po 2016 roku liczba wniosków o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego wzrosła prawie trzykrotnie.

Przeczytaj również: Brytyjski urząd statystyczny: Polacy nie opuszczają Wielkiej Brytanii

Brexit nie zmusi Polaków do powrotu do ojczyzny. "Chcemy tu zostać"

d2ileoi

Podziel się opinią

Share
d2ileoi
d2ileoi
Więcej tematów