Trwa ładowanie...

Brexitowy rekord. Irlandia wydała prawie milion nowych paszportów

Aż 900 tys. nowych paszportów wydały irlandzkie służby konsularne w 2019 roku. Rekordowy dla Irlandii rok to przede wszystkim efekt brexitu.
Share
Nadzwyczajne statystyki to przede wszystkim zasługa brexitu
Nadzwyczajne statystyki to przede wszystkim zasługa brexituŹródło: iStock.com, Fot: Hillview1
df2a239

Nowe statystyki dotyczące wydanych dokumentów ogłosił w czwartek irlandzki MSZ. Wynika z nich, że mijający rok jest rekordowy, jeśli chodzi o liczbę ubiegających się o nowe paszporty. Liczba przetworzonych wniosków była o ponad 60 tys. większa niż w poprzednim - również rekordowym - roku.

Nadzwyczajne statystyki to przede wszystkim zasługa brexitu. Irlandzki paszport po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE umożliwi swobodne podróżowanie do krajów Unii. Dlatego prawie 100 tys. paszportów wydano w 2019 roku mieszkańcom Wielkiej Brytanii. O irlandzkie dokumenty mogą się ubiegać brytyjscy obywatele w Irlandii Północnej oraz potomkowie irlandzkich imigrantów w pierwszym i drugim pokoleniu.

Najwięcej wniosków o paszporty zanotowano w miesiącach poprzedzających daty spodziewanego wyjścia Wielkiej Brytanii. W marcu w ciągu jednego dnia aplikację złożyło prawie 6 tys. osób.

df2a239

Licząca niecałe 5 milionów mieszkańców Irlandia zanotowała też w ubiegłym roku 29 tys. nowych podań o nadanie obywatelstwa, co również jest najwyższym wynikiem w historii.

Podobne statystyki notują inne państwa UE. Również Polska, gdzie po 2016 roku liczba wniosków o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego wzrosła prawie trzykrotnie.

Przeczytaj również: Brytyjski urząd statystyczny: Polacy nie opuszczają Wielkiej Brytanii

Brexit nie zmusi Polaków do powrotu do ojczyzny. "Chcemy tu zostać"

df2a239

Podziel się opinią

Share
df2a239
df2a239
Więcej tematów