Trwa ładowanie...
dk91l61

Brexit: Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dopiero za dwa lata? Pomysł mają popierać przywódcy państw członkowskich UE

Według brytyjskiego dziennika “Guardian”, który powołuje się na swoje źródła unijne, brexit może zostać przełożony aż do 2021 roku. Jednak o takie rozwiązanie musiałaby wnioskować premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Gazeta uważa, że członkowie Unii Europejskiej (UE) powinni poprzeć ten pomysł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brexit: Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dopiero za dwa lata? Pomysł mają popierać przywódcy państw członkowskich UE
Brexit: Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dopiero za dwa lata? Pomysł mają popierać przywódcy państw członkowskich UE (Getty Images)
dk91l61

Brexit: Wyjście Wielkiej Brytanii z UE za dwa lata na wniosek May?

Najbliższe głosowanie nad umową w brytyjskim parlamencie odbędzie się 12 marca. Jeżeli zostanie ona odrzucona, Theresa May ma dwa wyjścia — albo dopuścić brexitu bez umowy 29 marca, albo zawnioskować o opóźnienie wyjścia z Unii Europejskiej.

Gdyby Wielka Brytania wyszła z UE bez umowy ze Wspólnotą, zdecydowanie zaszkodziłoby to gospodarce zarówno brytyjskiej, jak i unijnej i zdają sobie sprawę z tego obie strony. Z drugiej strony Brytyjczycy nie chcą za bardzo opóźniać brexitu, ponieważ nie planują brać udziału w majowych wyborach do europarlamentu.

dk91l61

Zdaniem “Guardiana”, “unijni przywódcy są sfrustrowani postawą brytyjskich negocjatorów, którzy, wedle relacji, przyjeżdżają na rozmowy bez żadnych konstruktywnych propozycji”. Ma to sprawić, że Theresa May złoży wniosek o opóźnienie brexitu nawet do 2021 roku.

- Mówi się o przedłużeniu artykułu 50., tak jakby rozwiązywało to problem, co oczywiście jest nieprawdą. To tylko odroczenie decyzji. W pewnym momencie musimy ją jednak podjąć — mówiła premier May.

Brexit: Pomysł opóźnienia wyjścia mają poprzeć członkowie UE

Pomysł przełożenia brexitu mają poprzeć przywódcy państw członkowskich UE. Dziennikarze “Guardiana” rozmawiali na ten temat z Sebastianem Kurzem, kanclerzem Austrii. - Jeśli na początku marca nadal nie będzie poparcia dla porozumienia, to dobrym pomysłem jest przesunięcie brexitu, ponieważ scenariusz “no deal” będzie zły dla UE i ekstremalnie zły dla Wielkiej Brytanii — mówił polityk.

Brexit może zostać opóźniony aż o dwa lata. Sama UE miałaby zasugerować przełożenie brexitu na 2021 rok, żeby uniknąć rozpatrywania co trzy miesiące wniosku Londynu o przesunięcie terminu.

dk91l61

Podziel się opinią

Share

dk91l61

dk91l61
Więcej tematów